Suriye Dostları

Zarif: Trump’ın İran ile görüşme rüyası, boş bir hayaldir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Trump’ın İran ile ikili görüşme rüyasının boş bir hayal olduğunu söyledi.

Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Zarif, Trump’ın önündeki müzakerelere dönme yolunun Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çıkmadan önceki şartlara dönüş olduğunu söyledi.

Zarif mesajında, ‘’Trump hala, Trump Anlaşması için arzusunu tatmin için ikili görüşme rüyasındadır. Müzakere için tek mümkün yol kendisinin terk ettiği 5+1 müzakere masasına, 2017 yılı öncesi şartlara dönüş ve İran’ın hasarlarının telafi etmesidir. ‘’ dedi.

Başta Trump olmak üzere Amerikalı yetkililer sürekli olarak İran’la müzakereyi gündeme getirmekteler ama ABD’nin tek yanlı olarak uluslararası bir anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı ayaklar altına aldıklarını ve de İran’a yönelik  kanunsuz yaptırımları hayata geçirdiklerini görmezden geliyorlar.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı Trump, 8 mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çıktığını bildirmiş ve ardından da İran’a yönelik askıya alınmış olan yaptırımları arttırarak hayata geçirmiştir.  Trump’ın bu girişimleri hem Amerika’da hem de uluslararası arenada büyük tepkiye neden olmuştu.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu