GenelIrak Gerçekleri

Zarif’in Bağdat yönetimi ve Irak Kürt bölgesel yönetimi yetkilileri ile görüşmesi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın 5 günlük Irak ziyareti, merkezi Bağdat yönetimi ve Irak Kürt bölgesel yönetimi yetkilileri ile görüşmesi, iki ülkenin dostane ilişkilerini en iyi şekilde gözler önüne serdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, geçen pazar günü gittiği Bağdat’ta başlayan Irak ziyaretini Perşembe akşamı sona erdirerek yurda geri döndü. 5 günlük ziyaret kapsamında Zarif Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı, başbakanı ve Meclis Başkanının yanı sıra Erbil ve Süleymaniye’de Kürt bölge yönetimi yetkilileri ile de bir araya geldi.
Irak’ın 5 kentinde, zarif’in ister Şii ister Sünni ve Kürt yetkililerin sıcak ve dostane karşılamaları ayrıca yetkilileri ile bir araya gelmesi aslında İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın çeşitli kavimlerine karşı eşit siyaseti izlediğini ispatlıyor.
İran İslam Cumhuriyeti, Irak’ın birliktelik ve vahdete dayalı siyasetleri çerçevesinde, tüm Iraklı gruplara aynı görüş açısına sahiptir; aynı zamanda bu ülkede istikrar ve huzurun kendi istikrar ve güvenliği olarak biliyor.
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Irak’ın çeşitli bölgelerinde düzenlenen 3 ekonomik toplantılarına katılması ve ülke yetkililerinin İran ile işbirliğini geliştirme vurguları, iki ülke yetkililerinin kendi ekonomik işbirliklerini, Irak’ta IŞİD sonrası ve İran’da Amerika yaptırımları döneminde geliştirmeye dayalı ortak iradelerini gözler önüne seriyor.
Ortak kültür, din ve dil faktörleri İran ve Irak ilişkileri ve işbirliğinin tüm alanlarda kurumsallaşmasına sebep oluyor ve böyle ilişkiler aydın bir geleceği müjdecisidir.
İran ve Irak ilişkileri çok derin ve dostanedir öyle ki Zarif Perşembe günü Necef kentinde muhabirlere yaptığı açıklamada, ” İki komşu ilişkilerinin, Amerika dışişleri bakanı Pompeo ve diğerlerini ilgilendirmediğini, bu ilişkilerin ise diğer bazı ülke ilişkileri gibi sahte olmadığını” söyledi.
Son haftalarda Irak’a yapılan iki ziyaretin arasındaki farklar bu ülkenin siyaset sahnesinde mevcut gerçeklerin açık kanıtıdır. Amerika başkanı Donald Trump 26 Aralık 2018 tarihinde gece vakti ve ansızın, yoğun güvenlik önlemleri altında Irak’ın Anbar ilinde Amerika askeri üssünü ziyaret etti. Trump’ın bu ziyareti sırasında Irak milli hakimiyetini duyarsız kalması ayrıca Dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun son soğuk Bağdat ziyareti ise bu ülkenin Irak’ın zor günü dostu olmadığını, gerçekleri ile ortaya koyuyor.
Fakat Tahran, Irak’ın kavmiyet topluluğuna eşit bakışla yaklaşıyor ve Dışişleri bakanı Zarif’in 5 günlük Bağdat ve oradan Erbil ve Süleymaniye’ye düzenlediği 5 günlük ziyareti İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak milli hakimiyetine saygı ve korunmasına dayalı ilkeli ve açık siyasetini en iyi şekilde sergiliyor.
Iraklıların öfkesi, Trump’ın Irak’ın batısına gece vakti ziyaretinin kınanması ve Pompeo’nun İran ile ekonomik ilişkilerin kesilmesine dair talebinin Iraklılar tarafından reddedilmesi ise Iraklıların Amerika’ya olan yaklaşımını gösteriyor. Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başbakanı Neçirvan Barzani’nin Zarif ile ziyareti sırasında birkaç dakika Farsça konuşması, bölgesel ve Uluslar Arası mesajlar taşırken tüm gerçeklerin açıkça kanıtıdır.
IŞİD terör grubunun Irak’ın çeşitli bölgelerini işgal ederek işlediği cinayetler sırasında, Tahran sürekli Irak’ın Şii, Sünni veya Kürt bölgesi ayırmaksızın Irak’ın çeşitli bölgelerinde teröristler ile mücadelede yardımcı olurken en zor günlerde bile Irak’ın Toprak bütünlüğü ve milli hakimiyetini korumayı unutmadı.
Tabii ki İran’ın gerçek dostluğunun karşılığı, son günlerde Iraklı çeşitli yetkililerin tutumlarında göze çarpmaktadır; Nitekim onların Amerika’nın tüm yaptırımlarına rağmen İran ile ekonomik işbirliğine devam vurgusu İran ve Irak ilişkilerinin sahte olmadığını tüm dünyaya ispat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı