GenelSuriye DostlarıYemen Gerçekleri

Zarif’ten, Pompeo’ya Yemen tepkisi: Sizde utanma yok mu?

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Arabistan’ın Yemen’e insani yardım ettiği iddiasına karşın kendisine, ‘’Sizde utanma yok mu?’’ diye sordu.

Zarif, Twitter’den yaptığı açıklamada bu soruyu sordu. Zarif mesajında, ‘’Olay nedir Bay Pompeo, Yemenliler boğuştukları kıtlığın sorumlusudurlar. Onlar okul otobüslerini bombalamak için milyarlarca dolar ve kıtlık sorununu çözmek için milyon dolarlar harcayan sizin kasap müttefikinize hiç direniş göstermeden yok etmelerine izin vermelilerdi. Öyle mi? Sizde utanma yok mu?’’ diye yazdı.

Pompeo bir mülakatta Arabistan’ın insani yardımlar için Yemen’e milyonlarca dolar harcama yaptığını iddia ederken ayrıca Suudi rejiminde insan hakları durumunu da savundu.

ABD’nin desteğindeki Arabistan ve bazı işbirlikçi ülkeler mart 2015’ten beri Yemen halkı aleyhine başlattığı savaşta binlerce kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin yerinden olmasına sebep olmuştur.

Arabistan’ın başında bulunduğu koalisyon bu süre zarfında Yemen’e yasaklanmış bir çok silah ile saldırılar düzenlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu