GenelSuriye Dostları

Zengene: ABD’nin İran petrol ihracatını sıfırlama hayali gerçekleşmeyecek

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ABD’nin İran’ın petrol müşterilerini tehdit etmesine işaretle, Amerikalılar’ın İran’ın petrol ihracatını sıfırlama hayallerinin asla gerçekleşmeyeceğinden emin olmaları gerektiğini belirtti.

Petrol Bakanı Zengene bugün yaptığı açıklamada, Amerikalılar ve müttefiklerinin piyasada İran’ın petrol boşluğunu doldurabileceklerine dair açıklamalarının bu tür tehditlerin kırılganlığının göstergesi olduğunu vurguladı.

Bakan Zengene, “İran petrolü hakkında açıklama yapanlar ve onlara eşlik edenler, petrol piyasasının çok kırılgan ve öngörülmez olduğu bir sırada bu tür girişimlerinin dumanın birçoklarının gözüne kaçacağını bilmeleri gerekiyor.” diye açıklamada bulundu.

Beyaz Saray dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı’nın mayıs 2019’da sona erecek olan İran’dan petrol alımının azaltılmasına ilişkin muafiyetleri uzatmayacağını duyurdu.

ABD daha önce, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Tayvan olmak üzere 8 ülkeye İran’ın petrol yaptırımlarında muafiyet tanımıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu