GenelSuriye Dostları

Zibari, Ahmedinejad ve Salihi ile görüştü

Tahran’da düzenlenen uluslararası Suriye konferansına katılmak üzere İran’a gelen Irak dışişleri bakanı Hoşyar Zibari, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve dışleri bakanı Ali Ekber Salihi ile ayrı ayrı görüştü.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Zibari ile görüşmesinde İran ve Irak ilişkilerini kopmaz ilişkiler olduğunu, iki ülkenin ortak çıkarları ve ortak düşmanları olduğunu vurguladı.

İki milletin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirten Ahmedinejad, bu durumda iki milleti güçlü ve yenilmez olacağını belirtti. Ahmedinejad ayrıca Irak’ın ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bugün Irak’ta uzun yıllar süren zalim bir diktatörlüğün ardından halkın seçtiği bir yönetim iktidarın başında olduğunu, Irak milleti ve devletinin gönül birlikteliği ülkenin geleceğini Irak milletinin lehine sonuçlandıracağını vurguladı.

Dışişleri bakanı Salihi de Zibari ile görüşmesinde Suriye krizinin çözümü için yeni siyasi yollardan söz etti. Salihi Suriye dostları ülkelerin Suriye krizinin çözümü için yeni inisiyatifler oluşturması gerektiğini Tahran yönetimi ise her türlü yeni siyasi çözümü olumlu karşıladığını ifade etti.

Irak heyetinin Tahran konferansına katılmasından ötürü Zibariye teşekkür eden Salihi, konferansa katılımın bölge ülkelerinin Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesine önem verdiğini yansıttığını, konferansın katılımcı 40 ülkenin Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesini istediğini ifade ettiğini vurguladı.

Salihi ayrıca Tahran konferansının çok uygun bir zamanda gerçekleştiğini ve bölge ve bölge dışı ülkelerin Suriye krizinin ancak siyasi yollardan çözümlenmesine eğiliminin arttığını gösterdiğini kaydetti.

Görüşmede Zebari de İran’dan böyle bir konferansı düzenlemesinden ötürü teşekkür etti. Zibari ayrıca Suriye krizinin çözümü bağlamında Irak yönetiminin görüşlerini beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı