Yemen Gerçekleri

8 ülke Yemen’in ateşkes ilanını olumlu karşıladı

BM güvenlik konseyinin daimi üyeleri, Almanya, İsveç ve Kuveyt’le birlikte Yemen’in Ensarullah hareketinin ateşkes ilanını olumlu karşıladı.

BM güvenlik konseyinin daimi üyeleri, Almanya, İsveç ve Kuveyt’le birlikte ortak bir bildiri yayımlayarak, Yemen’in Ensarullah hareketinin ateşkes ilanı ve saldırıların durdurulmasını önermesi gerginlikleri hafifletme yolunda atılan önemli adım olduğunu ve başka olumlu adımları da gerektirdiğini, Suud ittifakı da bu durumda sağduyulu davranması gerektiğini belirtti.

Bildiride ayrıca Yemen’in güneyinde Aden eyaletinde yaşanan son gelişmelere işaretle bu gelişmeler bu eyalette çatışmaları sonlandırmak üzere geniş kapsamlı bir siyasi sürecin başlama zaruretini ortaya koyduğu kaydedildi.

Yemen siyasi yüksek konseyi Başkanı Mehdi Maşat 20 Eylül Cuma günü bir açıklama yaparak S. Arabistan’a İHA ve füze operasyonları şartlı olarak durduracaklarını ve böylece Suud elebaşılığındaki saldırgan ittifakın bu uygulamaya olumlu cevap vermesini umduklarını belirtmişti.

Yine bu doğrultuda Yemen inkılabı yüksek komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi de Maşat’ın önerisi Suud rejiminin saldırılarını tam olarak durdurmasına vurgu yaptığını belirtti.

Suud rejimi ABD ve BAE ve diğer bazı ülkelerin destekleri ve eşlik etmeleri ile Mart 2015’te Yemen topraklarına saldırdı ve bu ülkeyi karadan, havadan ve denizden kuşatma altına aldı. Bu savaşta şimdiye kadar 16 bin Yemenli hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli de mülteci durumuna düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu