FilistinGenel

9 gündür süren Gazze savaşında Direniş’in İsrail’i çileden çıkaran gücü

İsrail’deki mevcut endişenin ve iç karışıklıkların ardından direniş yeni üretim füzelerini fırlatarak İsrail’i şaşırtmaya devam ediyor. Uzun menzilli füzeler, karadan, denizden ve havadan aniden yapılan baskınlar… Peki, direnişin füzeleri nerelere düştü?

İşgal altındaki Filistin topraklarında siren sesleri susmuyor. Direniş işgal altındaki topraklarda kuzeyden güneye her yeri hedef aldı. Füzelerden birçoğu Demir Kubbe engelini aşmayı başardı.

“Füzeler yakın mesafeyle sınırlı kalmadı”

Füzeler yakın mesafeyle sınırlı kalmadı. Hayfa ve çevresi, Zikhron Ya’akov, Hadera, Carmel sahili, Megiddo, Nahariya ve kuzeydeki bölgelere kadar uzandı. Ayrıca Guş Dan, Telaviv, Rişon LeTsiyon, Rehovot, Herzliya, Ramat Gan bölgelerine de füze fırlatıldı. Yine kıyı ovalarına, Hasharon’a, Beerşeba’ya, Dimona’ya da direnişin füzeleri ulaştı.

“Sahil kentlerine de yoğun saldırılar düzenlendi”

Direniş füzeleri bunların haricinde Tel Aviv ve Gazze arasında kalan sahil kentlerine de yoğun saldırılar düzenledi. Aşdod’da bulunan bir benzin istasyonuna füze isabet etmesi sonucunda büyük bir sarsıntı ve patlama yaşandı. Saldırı bölgede ciddi hasara yol açtı. Aynı şekilde Aşkalon, Aşkol ve Sderot bölgelerine de füzeler düştü.

“1500’den fazla füze fırlatıldı”

İsrail tarafından belirtilen rakama göre, saldırıların başladığı günden bu yana İsrail’e 1500’den fazla füze fırlatıldı. Direnişin füzeleri bunların dışında Ben Gurion ve Askeri Ramon Havaalanlarına da fırlatılarak büyük endişeye sebep oldu.

“İnsansız hava araçları ve deniz komandoları kullanıldı”

Diğer yanda direniş tarafından üretilen insansız hava uçakları dengelerin eşitlenmesi anlamında büyük bir katkı sağladı. Karada İsrail’in zırhlılarına yönelik operasyonlar ve denizde komandoların çalışmalarına ek olarak nükleer reaktörlere yönelik saldırılar da büyük ses getirdi.

“Kassam Kanal 2 ve Kanal 10’da ‘kara harekatını merakla bekliyoruz’ dedi”

Ayrıca Kassam Tugayları teknolojik anlamda da önemli bir adım attı ve İsrail’in iki kanalı olan Kanal 2 ve Kanal 10 televizyonlarının kontrolünü ele geçirip kara harekatını merakla ve hoşnutlukla beklediklerini ifade eden videolar yayımladı.

“Yarım milyon telefon numarasına İbranice tehdit mesajı”

Ayrıca İsrail’de bulunan yarım milyon telefon numarasına İbranice tehdit mesajı gönderdiler. Mesajda şartlarının kabul edilmemesi durumunda İsrail’i bombalama tehdidinde bulundular. Diğer yanda Direniş, İsrail’deki özel ve umumi birçok internet sitesini de ele geçirmiş durumda…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu