Suriye Düşmanları

ABD, el-Kaim’deki üsten çekildi

Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleri, Irak’ın Suriye sınırındaki el-Kaim kentindeki bir askeri üsten çekildi.

Bağdad el-Youm’un haberine göre Amerikan ordusu, bugün sabah, Irak’ın Batısındaki el-Kaim kentinde bulunan el-Fosfat askeri üssünü Irak ordusuna teslim etti.

Haberde, bu üssün Amerikan, Fransız ve Hollanda askerleri tarafından kullanıldığı bildirildi.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin el-Hafaci, IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Irak’taki görevinin sona erdiğini belirterek, Irak ordusunun ülkede güvenliği ve barışı sağlayabilecek güçte olduğunu söyledi.

Tahsin el-Hafaci, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Uluslararası koalisyon güçlerinin el-Kaim’den çekilmesi, yolun başlangıcıdır. Bu güçler, belirlenen takvim çerçevesinde, el-Kayyare ve Kerkük’teki K1 üslerinden de çekilecek. Irak Hükümeti, Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile birlikte bir çekilme takvimi hazırladı. Uluslararası koalisyon güçleri bu takvim çerçevesinde Irak’tan çekilecek” dedi.

El-Cezire Operasyon Komutanlığının el-Kaim’den çekilen uluslararası koalisyon güçlerinin yerini aldığını ve çalışmalara başladığını belirten Hafaci, “Buradan çekilen güçlerin yerine başka koalisyon güçlerinin gelmesi diye bir şey söz konusu değil” dedi.

ABD güçlerinin görevi bitti

Tahsin el-Hafaci, Amerikan askerlerinin el-Kaim askeri üssünden neden çekildiğine ilişkin de şu açıklamayı yaptı: 

“Amerikan güçlerinin bu üsten çekilmesinin sebebi görevlerinin sona ermesi ve Irak ordusunun ülkedeki güvenliği sağlayabilecek güçte olmasıdır. Buradaki güçler, muharip güçler değildi, eğitim ve lojistik işleriyle meşguldüler. Irak ordusu, ülkenin güvenliğini sağlamaya kadirdir. Sonuç olarak koalisyon güçleri sonsuza kadar Irak’ta kalamazlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu