Suriye Düşmanları

ABD: HTŞ bizim varlığımız; Colani: ABD’yle ortak çıkarlarımız var

Amerika’nın eski Suriye Özel Temsilcisi Heyet Tahrir Şam adlı el-Kaide bağlantılı örgüt için “varlığımız” derken, örgütün lideri Ebu Muhammed Colani de ABD ile ortak çıkarlarının olduğunu söyledi.

YDH- Sputnik haber ajansının bildirdiğine göre Trump’ın Eski Suriye Özel Temsilcisi, Jim Jeffrey, el-Kaide’nin Suriye kolu olan Heyet Tahrir el-Şam’ı ABD’nin bir ‘varlığı’ olarak niteledi. 

Eski Suriye Özel Temsilcisi Jim Jeffrey, şimdi de önceden Nusra Cephesi olarak bilinen ve el-Kaide bağlantılı bir grup olan Heyet Tahrir el-Şam’ı Suriye’deki mevcut ABD stratejisinin ‘bir varlığı’ olarak nitelendirdi.

Jeffrey, PBS televizyonu ile gerçekleştirdiği bir röportajında, “Bunlar, İdlib’deki çeşitli seçeneklerin içinde en az kötü olan seçeneği temsil ediyor ve İdlib, Orta Doğu’nun en önemli yerlerinden biri olan Suriye’nin en önemli yerlerinden biri” ifadelerini kullandı.

James Jeffrey, daha önce T24’e verdiği bir mülakatta da Amerika’nın Suriye’deki yasadışı varlığını Suriye’nin toprak bütünlüğüne kavuşmasını engellemek gerekçesiyle açıklamış ve Türkiye’nin de aynı şey İdlib’de yaptığını söylemişti. 

Jeffrey o söyleşide “2015’te durum değişti, bu doğru. Ancak ABD iki nedenle Suriye’de kalmaya devam ediyor. Birincisi IŞİD’in geri dönmediğinden emin olmak. 

İkincisi ise şu; bu resmi olmayan ve üstü kapalı ancak çok önemli bir görev. Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton kitabında bu konu hakkında detayları yazdı. 

Bu görev Esad ve Rusya’nın toprakların kontrolünü sağlamasını önlemek. Güneyde, Al Tanf’te da aynı şeyi yapıyoruz. Burada pek bir IŞİD varlığı yok ancak İran, Esad ve Rusya’nın topraklarda kontrol sağlamasını önlüyoruz. 

Böylece Suriye’deki savaşa diplomatik bir çözüm bulunması için baskı yapıyoruz.  Bunlar, Türkiye’nin İdlib’de yaptığından çok da farklı değil.”

Amerika tarafından 2013’ten beri terörist ilan edilen Ebu Muhammed Colani ise PBS’ye, el-Kaide ile bağlarının geçmişte kaldığı için bu kararın ‘haksız’ olduğunu söyledi. 

Amerika ile Suriye’de ortak çıkarlara sahip olduklarını belirten Colani, Suriye’ye ve IŞİD’e karşı verdiği savaştan dolayı örgütünün Amerika ve genel olarak da Batı ile müttefik olduğunda ısrar etti.

Türkiye tarafından da terör örgütü ilan edilen Heyet Tahrir el-Şam, Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib ilinin büyük bölümünün kontrolünü elinde tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu