GenelSuriye Düşmanları

ABD Suriye-Ürdün sınırına 20 bin asker daha gönderiyor

ABD Suriye’deki kimyasal silahların korunması ve muhtemel bir operasyonda kullanılmak üzere Ürdün’de bulunan asker sayısını arttıracağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili olarak Ürdün’deki personel sayısını genişletme emri verdiğini söyledi.

ABD Kongresi Senato kanadının Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde düzenlenen “Suriye’deki durum” ile ilgili toplantıda soruları cevaplayan Hagel, NATO müttefiki olarak Türkiye’nin korunması için geçen yıl Malatya’ya Patriot bataryaları yerleştirildiğini hatırlattı.

Hagel, yine geçen yıldan bu yana ABD askeri uzmanlarından oluşan küçük bir ekibin kimyasal silahların durumu ve Suriye’deki şiddetin sınır ötesine taşmasını önlemek için Ürdün’de çalıştığını da anımsattı.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili olarak Ürdün’deki personel sayısını genişletme emri verdiğini söyleyerek, Ürdün’e 200 asker göndereceklerini açıklamıştı.

Bu Suriye’ye yapılan ilk askeri müdahale anlamı taşıyor. Askerlerin bu ay için Ürdün -Suriye sınırına yerleşmesi bekleniyor.

Ama bu yalnızca ilk askeri gurup. Los Angeles Times Gazetesi, yüksek askeri bir makamdan bildirdiğine göre; Washington, Ürdün’e 20 bin asker daha göndermeği planladığını açıkladı. Hatta ihtiyaç duyulması halinde bu sayı daha da artabilir.

Askeri birliklerin çoğunun mayıs ayında Ürdün’e gönderilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı