Genel

ABD Temsilciler Meclisi’nden Trump’ın İran’a yönelik yetkilerini kısıtlayan tasarıya onay

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan tasarıyı onayladı.

ABD Temsilciler Meclisine, demokrat vekil Elissa Slotkin tarafından sunulan söz konusu tasarı, genel kuruldaki oylamada 194’e karşı 224 oyla kabul edildi.

Trump’ın, “Kongre’nin izni ve bilgisi dışındaki İran’a karşı askeri yetkilerinin kısıtlanmasını” içeren tasarıda, “İranlı General Kasım Süleymani’nin şehit edilmesi ve İran’ın Irak’taki askeri üslere düzenlendiği balistik füze saldırısı, ABD ve İran arasında ciddi bir gerginliği tetikledi.” ifadesi yer aldı.

Öte yandan tasarıda, ABD yönetiminin askeri güç kullanması durumunda Amerikan halkının kapsamlı bir açıklamayı hak ettiği vurgulanarak, Trump’tan, “İran tarafından acil bir askeri tehdit olmadığı ve Kongreden izin alınmadığı sürece bu ülke ile girdiği tüm askeri çatışmalara son vermesi” istendi.

Diğer yandan sembolik bir anlam taşıyan ve bu sebeple Trump’ın imzasına ihtiyaç duyulmayan söz konusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafından başkana gönderilen “güçlü bir mesaj” olduğu belirtildi.

Tasarıya ilişkin açıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, “Söz konusu tasarı için bu yolu seçmemizin sebebi, başkanın imzasına ihtiyaç duymamasıdır. ABD Kongresi’nin bu beyanının, başkanın veto edip etmeyeceği düşüncesiyle yok edilmesine izin vermeyeceğim.” dedi.

Bu arada, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senatoya da sunulan benzer bir tasarının, yakında oylanması bekleniyor.

(Öte yandan bir grup akıl sağlığı uzmanı, İran’la yaklaşık bir haftadır süregelen yüksek gerilimin ardından ABD Kongresi’ni Donald Trump’ın göreve devam etmesinin uygun olup olmadığını belirlemek adına bir değerlendirmeye tabi tutulmasını istemek için acilen harekete geçmesi gerektiği konusunda uyardı.

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu bu açıklamayı, azil soruşturmasının yarattığı stresin Trump’ın akli durumunu tehlikeli bir seviyeye çıkarmasına neden olabileceğini belirterek Kongre’yi uyarmasından bir ay sonra yaptı.

Açıklamada, “Kongre’yi, bir değerlendirme için olmasa da bir profil sunmak adına bize danışmaya ve akli melekesi bozuk ABD Başkanı’nda etkisi olan akıl sağlığı sorunlarını ciddiye almaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu