Suriye Düşmanları

ABD’de ırkçılık karşıtı gösteriler devam ediyor

Minnaepois’te bir siyahi vatandaşın polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar, ülkenin dört bir yanına sıçradı. ABD’de siyah George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından protestoların başlaldığı Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis’te sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Beyaz Saray geçici olarak bir süreliğine tatil edildi.
ABD’de George Floyd isimli siyah bir yurttaşın polis tarafından öldürülmesinin ardından geniş çaplı protestoların başladığı Minneapolis kentinin Belediye Başkanı Jacob Frey, kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Frey tarafından çıkarılan karar doğrultusunda yasağın bugün yerel saatle 20.00’de başlayacağı, sabah 6’ya kadar süreceği belirtildi.

Belediye Başkanı Frey, yaptığı açıklamada “Tüm kolluk kuvvetleri, itfaiyeciler ve tıbbi personel ile Minneapolis, St. Paul, Minnesota Kamu Güvenliği Departmanı, Minnesota Eyalet Devriyesi veya Minnesota Ulusal Muhafızları tarafından yetkilendirilen diğer personeller sokağa çıkma yasağından muaftır” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan yasağı ihlal edenler için 1000 dolarlık para cezası ve 9 güne kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Dolandırıcılıkla ilgili bir şikayet üzerine pazartesi günü siyah George Floyd’u gözaltına alırken dizini ensesine basarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olan polis Derek Chauvin ve beraberindeki 3 polisin işine son verilmişti.

Yoldan geçen yurttaşlar tarafından videoya alınan gözaltı sırasındaki polis şiddeti ülke genelinde büyük tepkilere neden olmuştur.

Olaya karışan polislerin yargı önüne çıkarılması için başta Minnesota olmak üzere ABD’nin değişik yerlerinde protesto gösterileri sürüyor.

Bu arada, protestocuların Beyaz Saray’ın etrafını sarmasının ardından Beyaz Saray’ın bir süreliğine tatil edildiği ve çalışanlarına giriş çıkış izni verilmediği bildirildi.

ABD’de polisin ırkçı cinayetine İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye ve Rusya gibi ülkeler sert tepki gösterdi.

Bu bağlamda, İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Amerika’da polis tarafından siyahi birinin katledilmesinin esef verici olduğunu belirterek, ”İran İslam Cumhuriyeti Amerika’daki bu ırkçı cinayeti kınamaktadır ve Amerikalı yetkililerden bu gibi cinayetler karşısında adaleti yerine getirmesini istemektedir” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki ırkçı cinayetine, “Irkçı yaklaşım hepimizi üzdü. İnsanlık dışı bu zihniyeti kınıyorum.” sözleriyle tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da, ABD’de siyah George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin titizlikle soruşturulması çağrısında bulundu.

George Floyd cinayetinin, “ABD’deki ‘kolluk kuvvetlerinin’ kanunsuzluk ve haksız şiddet tezahüründe bir ilk olmadığı” kaydedilen açıklamada, ABD polisinin daha önce işlediği çok sayıda ırkçı cinayetlere dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu