Suriye Düşmanları

ABD’den Lübnan sağlık bakanlığı ve Hizbullah işbirliğine tepki

Lübnan Hizbullah hareketinin korona ile mücadele konusunda Lübnan hükümetiyle yaptığı işbirliğine Amerika’dan tepki geldi ve ‘Amerika Lübnan hükümetine korona ile mücadelesinde yardım etmeyecek’ açıklaması yaptı.

Amerikan dışişleri bakan yardımcısı David Shenker, dün Lübnan LBC tv kanalına yaptığı açıklamada, Lübnan’ın içişlerine yeniden müdahale ederek,  Lübnan’daki fiili hükümeti partizancı olarak niteledi.

Amerikalı yetkili, Hizbullah’ın Lübnan hükümetinin büyük ortağı ve bu hükümetin Hizbullah’ın desteğine sahip olduğunu ve ABD’nin bundan dolayı Lübnan sağlık bakanlığına hiç bir yardımda bulunmayacağını bildirdi ve ‘Zira, sağlık bakanlığı Hizbullah tarafından yönetiliyor’ iddiasında bulundu.

Lübnan’da korona virüsün görülmesi ve yayılmasının ardından hükümetin salgınla mücadelesinde  Lübnan Hizbullah hareketi onlarca aracı ve 20 binden fazla elemanını salgınla seferberlik için hükümetin emrine vermiş ve bu durum Amerika’nın hoşnutsuzluğuna neden olmuş ve Amerika, Hizbullah’ı yeniden terörist hareket olarak nitelemede bulunmuştur.

Amerika böyle bir suçlamada ve düşmanlıkta bulunurken Hizbullah Lübnan halkının bütün kesimlerinin desteğine sahip ve bu ülkede en organizeli bir harekettir.

Bilindiği gibi Hizbullah hareketi son yıllarda başta terör rejimi İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarına karşı mücadele vermiş aynı zamanda Suriye buhranında da bölgenin asli oyuncularından biri olduğunu göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu