GenelSuriye Dostları

Abdullahiyan:Amerika,Suriye’deki teröristlere destek veriyor

İslami İran dış işleri bakanlığının Arap ,Afrika işleri yardımcısı, Amerika’yı Suriye’deki terör örgütlerinin hamisi olarak niteledi.

İrna’nın haberine göre Çin yetkilileriyle müzakere için Pekin’de bulunan Hüseyin Amir Abdullahiyan, dün Çin düşünürler, araştırmacılar ve gazetecilerine yaptığı açıklamada Amerika’nın terör örgütlerine destek vermekle Suriye halkı ve muhaliflerine zulmederek bu ülke cumhurbaşkanı Beşar Esed’in reformlarının tamamlanmasına izin vermediğini belirtti.

Amir Abdullahiyan, Suriye düşmanlarının bu ülkede doğrudan müdahaleden ümitlerini kestiklerine değinerek onların daha sonra dolaylı müdahaleyi gündeme alıp terör gruplarını Suriye’ye sokarak El-Kaide gibi bazı radikal grupların da Amerika’nın desteğiyle Suriye’de terör faaliyetleri sürdürdüklerini belirtti.

İran dış işleri bakan yardımcısı ayrıca Suriye’ye her tür müdahaleyi reddederek bazı yabancı tarafların Suriye’ye müdahale planını üzerinde ısrar ettikleri ancak Çin ile Rusya’nın BM güvenlik konseyinde birkaç bildiriyi veto etmesinin Suriye düşmanlarından bu fırsatı aldığını söyledi.

Abdullahiyan, Ortadoğu’daki son durumu açıklayarak Tahran-Şam ilişkisini stratejik ilişki olarak niteleyip İran’ın kesinlikle Suriye halkını ile Beşar Esed’in krizin çözümü planını desteklediğini söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı