GenelIrak Gerçekleri

Abdulmehdi’den Allavi’nin başbakanlığına destek

Irak’ta müstefi başbakan Adil Abdulmehdi, Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen yeni başbakan Muhammed Tevfik Allavi’ye desteğini ilan etti.

İRNA’nın haberine göre, Adil Abdulmehdi, Irak’ın yeni başbakanı Allavi’yle yaptığı görüşmede, Allavi’nin hükümeti kurması konusunda gereken her türlü yardım ve işbirliğini yapacağını bildirirken, Irak Sadr hareketi de, Allavi’nin başbakan olarak seçilmesini Irak’ın siyasi geleceğinin güçlendirilmesi açısından uygun bir adım olduğunu bildirdi.

Sadr hareketi lideri Mukteda Sadr, cumartesi günü yaptığı açıklamada, yeni başbakandan ülkenin bağımsızlığı ve hakimiyetinin zedelenmemesini ve dış güçlerin baskılarına ve müdahalelerine teslim olmaması gereğinin altını çizmişti.

Irak Kürt Koalisyonu temsilcisi Emir Bekir de, Allavi’nin başbakan olarak seçilmesini olumlu bir adım olarak niteledi.

Bu arada BM’nin Irak işleri temsilcisi Jenin Hennessy Plaschart da, Allavi’nin başbakan olarak seçilmesinin memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

Allavi, 2003’den beri Irak meclisinde milletvekili olarak görev yaparken, Nuri Maliki hükümetinde de iletişim bakanı olarak hazır bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu