Suriye Düşmanları

Almanya’daki yaklaşık 12 bin ABD askeri geri çekilecek

Pentagon, Almanya’da bulunan yaklaşık 12 bin askerini geri çekeceklerini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump ile Almanya hükümeti arasındaki gerginliğe koşut olarak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Almanya’da konuşlu bulunan askerlerden yaklaşık 12 bininin ülkeden ayrılmasına karar verildiğini açıkladı.

Ancak ilk aşamada askerlerden sadece 6 bin 400’ü ABD’ye geri dönecek, 5 bin 600’ü Rusya’ya karşı Avrupa içindeki farklı üslerde konuşlandırılacak. Avrupa’da kalmayıp ABD’deki üslere dönecek olanların çoğu da aileleri olmaksızın dönüşümlü olarak Avrupa’da geçici konuşlanmaya gönderilecek. 

“11 bin 900 askerden yaklaşık 5 bin 600’ü NATO ülkelerinde yeniden konuşlandırılacak” açıklamasını yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bazısının Britanya ve İtalya’da konuşlanacağını söyledi.

Temel amaçlarından birinin, Rusya’nın kıyısının olduğu Karadeniz yakınındaki NATO’un güneydoğu kanadını güçlendirmek olduğunu vurgulayan Esper, “Bir avcı bombardıman uçağı filosu ve bir hava komutanlığı unsurları, İtalya’ya yeniden konuşlanmak suretiyle Karadeniz bölgesine daha yakınlaşacak ve NATO’nun güneydoğu kanadına dinamik kuvvet istihdamı ve dönüşümlü konuşlandırma becerisini güçlendirecek” dedi. 

ABD Savunma Bakanı, Almanya’dan çekilecek askerlerin bazısının Rusya’ya komşu Baltık bölgesi ülkelerine ve ABD’nin savunma işbirliği anlaşması konusundaki isteklerini karşılaması durumunda Polonya’ya da gönderilebileceğini belirtti.

Çekilme sürecinin tamamlanmasıyla Almanya’da 24 bin ABD askeri kalacak.

Uzmanlar ise askerlerin çekilmesinin aylar, hatta yıllar alabileceğini, ABD Kongresi’nden bu planı durduracak ya da uzatacak bir hamle gelebileceğini dile getiriyor.

Trump’ın asker çekme adımının, iki NATO ülkesi arasındaki görüş ayrılıklarını daha da büyütmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu