Genel

Amerika’lı senatör Richard Black Beşşar Esad’a tebrik mektubu gönderdi

Amerika’nın Virginia Eyaletinden Senatör Richard Black; Suriye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması münasebetiyle dün Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’a gönderdiği mektupta; seçimlerin Suriye halkı için büyük yankısı olan bir zafer niteliğinde olduğunu belirtti.

Black dünyanın; seçim merkezlerine kitleler halinde akın eden ve coşkuyla oy kullanan Suriye halkının ezici desteğini göz ardı etmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Suriyelilerin şiddet yanlısı radikallere sert bir tokat attıklarına işaret eden Black; bu halkın seçimler aracılığı ile; Suriye’de kafa kesen, aleni infaz ve idamlar gerçekleştiren, insan eti yiyen ve çarmıha gerenlerden bıkıp tiksindiklerini ifade ettiklerine dikkat çekti.

Black Suriye’yi mezhepsel temeller doğrultusunda parçalamaya ilişkin dış komploların yenilgiye uğratıldıklarının açıkça görüldüğünü, Suriye halkının günümüzde birlik beraberlik içinde kaldığının kanıtlandığını söyledi.

Black; “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye’deki seçimlere ilişçkin kaba ve uygunsuz açıklamalarından dolayı özür diliyorum.. Seçmenlerin dörtte üçünün bir adayı seçtikleri bir seçimin görmezden gelinmesi mümkün değildir. Neyse ki cumhurbaşkanları seçmek Kerry’nin hakkı değil de Suriye halkının hakkıdır..” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı el Esad’a seslenen Amerikalı Senatör Black; “yurdunuz daha önce istikrar ve güvenliğin yanı sıra medeni, dini ve kültürel uyumluluğun incisiydi. Sizlerin yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmeniz de Suriye’nin sahip olduğu azameti geri alması idealline sahip olanların umutlarını yeşertmektedir..” dedi.

Amerikalı Senatör mektubunu; “Bu seçimleri ve sonuçlarını görmezden gelmemek gerekiyor. Öyle ki dünya barışının sağlanmasında temel bir adım teşkil etmesinin yanında Suriye halkının iradesine kulak verme ve savaşa sınır koymanın bir göstergesidir..” ifadesiyle bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı