GenelSuriye Düşmanları

Arap Ligi basın özgürlüğüne benzeri görülmemiş bir saldırı yapmıştır

Suriye Bakanlar Konseyi bugün Adil Sefer başkanlığında düzenlediği oturumda; Arap Ligi kurulunun Arabsat ve Nilesat uydu şirketlerinden Suriyeli resmi ve özel uydu kanallarının yayınlarına son vermelerini talep etmesinin basın özgürlüğüne benzeri görülmemiş bir saldırı teşkil ettiğini belirti.

Bakanlar konseyi; Arap Ligi Kurulunun dışişleri bakanları düzeyinde düzenlediği oturumda aldığı bu kararın, basın özgürlüğüne saldırı olmasının yanında uydu yayını kanunları ve bu balamdaki tüzüğe tamamen aykırı olduğunu, medya ahlakı ve misakından çok uzak olduğunun altını çizdi.

Oturumda Enformasyon Bakanlığından Suriyeli uydu kanallarının yayınlarına devam etmeleri için gerekli tüm icraatları almasının yanında Arabsat ve Nilesat uydu şirketleriyle de iki tarafa arasında imzalanmış anlaşma ve sözleşmelere bağlı kalmalarının talep edilmesi istendi.

Öte yandan bakanlar Konseyi; Homs ilinde terör eylemlerinden zarar gören özel ve kamu hizmet kurumlarının restore edilmeleri, binaların onarılmaları ve terör kurbanı ailelere yardım edilmesi için bağımsız bütçeden 500 milyon lira ödenek ayrılmasını onayladı.

Oturumda sivil toplum kurumlarının teşkil edilmesine ilişkin kanun tasarısı ve bu kurumların idaresinden sorumlu olacak ulusal bir kurumun teşkil edilmesi kararını onayladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı