Genel

Beşar Esad, Putin’in temsilcisini kabul etti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün Rusya devlet Başkanı Viladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ve beraberlerindeki heyeti kabul etti.

Kabulde Astana görüşmeleri gelecek turunun gündemindeki konular ele alınırken, Cumhurbaşkanı Esad ve Lavrentiev, başta terörizmden kurtulmak ve Suriye’nin bütün topraklarına güven ve istikrarın geri getirilmesi olmak üzere Suriye halkının özlemlerini yerine getirecek olumlu sonuçlarla çıkmak için öne sürülen konularla ilgili her iki taraf arasındaki koordinasyonun sürdürülmesi önemini belirttiler.

Cumhurbaşkanı Esad, Astana görüşmelerinin bu turunda, İdlib’e komşu güvenli bölgelerdeki sivillere saldıran terörist grupların ortadan kaldırılmasına odaklanan İdlib bölgesiyle ilgili daha önce anlaşmaya varılan ve uygulanmasının önündeki engellerin üstesinden gelmek için çalışılması gereğini vurguladı.

Lavrentiev de, terörün ortadan kaldırılması olsun veya siyasi süreç ve anayasal komite veyahut da kayıp ve mültecilerin durumlarının bilinmesi olsun daha fazla başarıların sağlanması açısından Astana görüşmelerinin başarılı olacağına inandığını dile getirdi.

Görüşmede ayrıca tutukluların değişimi, kayıpların kaderiyle ilgili inisiyatifler de ele alınarak bu çerçevede harcanan çabalarla önemli insani ve sosyal boyutlarıyla bu dosya ile ilgili beklenen sonuçların sağlanması yolunda çalışmaların hızlandırılması önemi vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu