Genel

Beşar Esad: Terörizm ve yaptırım mültecilerin geri dönüşünü engelliyor

Suriye Cumhurbaşkanı mültecilerin kendi ülkelerini geri dönmelerindeki en büyük engelin terörizm, yaptırım ve kuşatma olduğunu söyledi.

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad dün Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin video konferans görüşmesinde mültecilerin büyük çoğunluğunun Suriye’ye geri dönmek istediklerini fakat bu yolda terörizm, yaptırım ve kuşatmanın en büyük engel olduğunu söyledi.

Suriye cumhurbaşkanı mülteciler için konferansın düzenlenmesinin zaruri olduğunu, bu konunun kökklü şekilde çözülmesi gerektiğini ve hükümetin önceliğinin mültecilerin Suriye’ye geri dönüşü olduğunu belirtti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin yapılan video konferans görüşme de Moskova’nın mülteciler ile ilgili uluslararası oturumun düzenlenmesine destek verdiğini ve büyük bir heyet ile bu oturuma katılacağını belirterek zira Suriye’de insani facianın boyutunun hala yüksek olduğunu söyledi.

Putin Ayrıca şimdiye kadar yaklaşık 850 bin mültecinin Suriye’ye geri döndüğünü daha fazla mültecinin gönüllü olarak geri dönmeleri için girişimlerin devam ettiğine değinerek Moskova’nın Suriye krizini çözümlemek için tüm çabalarını yaptığını söyledi.

Rusya’nın Şam Büyükelçisi Alexander Yefimov ise daha önce yaptığı açıklamada Suriye mülteciler oturumunun çarşamba günü Şam’da düzenlenmesi gerektiğini belirterek bu oturumun özellikle yurtdışında bulunan Suriyeliler başta olmak üzere tüm Suriye halkının refah ve kaderi doğrultusunda olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu