Genel

Beşşar Caferi: Suriye terörle mücadeleyi sürdürecektir

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Beşşar Caferi, Suriye’nin vatandaşlarını, 100’den fazla ülkeden on binlerce yabancı teröristi saflarında barındıran terör örgütlerinden koruma görev ve hakkını yerine getirme konusunda müttefikleri ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.

Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada Caferi, Suriye, Genel Sekreter’in terörle savaş konusundaki raporunun silahlı bir çatışma olarak tanımlanması konusunda endişeli olduğunu çünkü sivillerin korunması, toprakları üzerinde güven ve istikrarı korumak ve teröre karşı koymak için yetkilendirilen tek taraf olduğundan devletlerin sorumluluğu altında olduğunu söyleyerek, Suriye halkının 8 yıldan fazla bir zamandır sınır tanımayan uluslararası terörü destekleyen bilinen ülke hükumetlerinin müdahale ettiği, desteklediği ve finanse ettiği terör savaşından çok acılar çektiğini açıkladı.

Caferi, Suriye Hükumetinin sivilleri korumak ve daha önce teröristlerin hegemonyası altında bulunan bölgelerde binlerce teröristin silah bırakması ve güven ve istikrarın sağlanmasına yol açan uzlaşma süreçlerinin de bulunduğu, güvenin sağlanması yolunda önemli adımlar attığını açıkladı.

Caferi: ”Birçok ülke, Suriyelilerin dış müdahale olmadan kendilerinin liderliğindeki siyasi sürecin yürütülmesini belirten 2015 yılı 2254 sayılı Güvenlik Konseyi kararına açık ihlalle, olumsuz ve yıkıcı müdahaleleri  Suriye’de siyasi süreci engellemeye çalışıyor” dedi.

Caferi, bazı ülkelerin uluslararası kanun ve misak ilkelerini çarpıttığını ve değiştirdiğini, sivilleri korumak gerekçesi altında bu ülkelere askeri saldırılar düzenlediğini ve tek taraflı zorba ekonomik yaptırımlar dayattığını belirtti.

Caferi, ”Güvenlik Konseyi’nin ana görevi uluslararası barışı ve güvenliği sağlamak ve çatışmaları önlemek olduğu sürece, neden bilinen bazı devletler Suriye’ye karşı terörist savaşa karıştı?” sorusunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu