Genel

Beşşar Esad Suriye zaferinin ardından İran’ı ziyaret etti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bugün İran’ın başkenti Tahran’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Haminei ve İran İslam Cumhuriyeti Devlet Başkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.

Görüşmelerde, Suriye ve İran’ı biraraya getiren, bölgenin sorunları ile ilgili ortak uzlaşma ve ikili işbirliğinden oluşan uzun bir yola ve karşılıklı anlayışa dayanan tarihi ilişkiler ve karşılaştıkları meydan okumalarına ek olarak, ortak çıkar konu ve meselelerle bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Esad, Sayın Haminei ile yaptığı görüşmede, olayların seyrinin, Suriye ve İran’ın özellikle terörle mücadelede yıllardır izledikleri vizyon ve yaklaşımın doğruluğunu bir kez daha kanıtladığını, bunun da, Amerika’nın dünya ülkelerine, özellikle de bölge ülkelerine zarar vermek için kullandığı uluslararası terör sistemini yeniden inşa etmesine izin vermemek için işbirliğine devam etmenin önemini belirterek, , Amerika Birleşik Devletleri’nin bugün her zamankinden daha zayıf olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Esad, Filistin davasının bugün direniş kahramanlarının fedakarlıkları sayesinde Arap ve İslam dünyasının bilincinde, varlığını ve önemini giderek daha fazla yeniden dayattığına dikkat çekti.

Kendi yönünden Haminei ise, İran’ın terörizme karşı zaferini tamamlaması ve Suriye topraklarının geri kalanını özgürleştirmesi için Suriye’ye destek vermeye devam edeceğini vurgulayarak, Suriye’nin, Cumhurbaşkanının azim ve cesareti, halkı ve ordusunun gücü ve azmi sayesinde tarihi zaferler elde ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Esad’a hitaben Haminei, “Suriye topraklarının geri kalanını kurtarabileceğinizden hiç şüphemiz yok, sizin liderliğiniz altında Suriye birlik içinde kalacak, bizim ülkelerimizi ve halklarımızı birleştiren güçlü ilişkiyi korumak zorundayız. Bu da sadece ülkelerimiz için değil, bölge için de faydalıdır” dedi.

Kendi yönünden İran cumhurbaşkanı, ülkesinin iki ülke arasındaki ilişkileri, özellikle ekonomik ve ticari sektörleri hem kamu hem de özel olarak genişletmek için ciddi bir iradesi olduğunu, özellikle dünyanın tanık olduğu zorlu ekonomik koşullar ışığında Suriye’ye ve halkına her türlü desteği vermeye devam edeceğini belirterek, Suriye için her türlü acının İran için acı olduğu düşünüldüğünde, zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için Suriye’nin yanında kalacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Esad, İran’ı liderlik ve halk olarak, kardeş, dost ve sadık bir ortak olarak nitelendirdi ve İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel ve uluslararası meseleleri ele alırken izlediği yaklaşımın sadece İran ve Suriye’nin değil, tüm bölge ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet ettiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu