GenelGerçeklerKimyasal İddialar ve Gerçekler

Beşşar Esed kimyasal silahları niçin teslim edeceğini açıkladı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Suriye’deki kimyasal silahların neden üretildiğini ve şimdi neden teslim edildiğini açıkladı.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Suriye’ye ilgili içeride ve dışarıda yaşanan gelişmelere ve kimyasal silahlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in yabancıların Suriye krizine yönelik değerlendirmeleriyle ilgili açıklamalarına yer verilen haberde Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in şunları söylediği bildirildi.

“Onlar, başlangıçta Suriye’deki olayları halkın çoğunluğunu oluşturan Sünnilerle kendi tabirleriyle iktidarı elinde tutan azınlıktaki Aleviler arasındaki bir çatışma olarak yansıtmaya çalıştı.

Ama biz krizi sabırla, tahammülle ve halkla diyalogla yöneterek bu denklemi başarısız kıldık. Bugün cumhurbaşkanına ve yönetime verilen destek, Amerikancı İslam’ın yalanlarını ortaya koyuyor. Bugün artık tüm dünya Suriye’de küçük bir azınlığın ve yabancıların Suriye halkına ve devletine karşı savaştığını görüyor.

Bugün artık onlar savunmada biz ise hücumdayız. Onların şu an yaptığı bir yerden bir başka yere geçmekten ibaret.”

Teröristler şaşkınlık içinde

Suriye içindeki silahlı grupları destekleyen tarafların diplomatik başarısızlıklarının içerideki silahlı grupları ne yapacağını bilmez bir hale getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Esed, şunları söyledi.

“Onlar şu anda ne yapacağını bilmez bir haldeler. Onları siyasi ve diplomatik açıdan şaşkınlığa düşürmüş olmamız, onları akıl dışı ve tamamen histerik eylemlere yöneltebilir. Çünkü diplomatik siyasi ve askeri baskıların şiddetlendirilmesi uzak bir ihtimal değil. Ancak bunların hepsi birer propaganda balonu olmaktan öteye gidemeyecektir.”

Kimyasal silahlardan neden vazgeçildi

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Suriye’nin İsrail’e karşı caydırıcı niteliği bulunan kimyasal silahları teslim etmesinin güvenlik riski oluşturup oluşturmayacağına ilişkin bir soruyu cevaplarken de şunları söyledi.

“Bizim sahip olduğumuz bin ton kimyasal madde omuzlarımızda ağır bir yüktü. Bu yükten kurtulmak bize ağır bir maliyet yükleyecek ve yıllarımızı alacaktı. Ayrıca bunların imha edilmesi sırasında büyük çevresel sorunların yaşanması ihtimali söz konusuydu. O yüzden gelin götürün dedik. Bu kimyasal maddelere sahip olmak Suriye için bir hedef değildi ve olmayacak. İsrail’i desteklemek için güç dengesini İsrail’in lehine çevirmek isteyenler onlar. Biz masayı tersine çevirdik ve topu onların sahasına attık. Avrupa ve ABD kamuoyunda, hatta ABD kamuoyunun içinde görüş ayrılıkları meydana geldi.

Bu kimyasal silahlar 80’li yıllarda İsrail’in nükleer silahlarına karşı caydırıcı olması bakımından üretilmişti. Bugün artık bu silahların bir caydırıcılığı bulunmuyor. Bizim etkisi çok daha fazla olan başka caydırıcı silahlarımız var. İstersek İsrail’i birkaç saniye içinde kör edebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı