Genel

Bild gazetesi: Türk komutan Alman askere küfretti

Bir Türk komutanın, Kahramanmaraş’taki patriotlardan sorumlu askerlere küfredip saldırdığı iddia edildi.

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Bild, Kahramanmaraş’ta konuşlandırılan patriotlarda görev yapan Alman askerleri ile bir Türk komutanı arasında yaşanan tartışmanın tutanaklarını ele geçirdi.

Tutanaklara dayandırılarak hazırlanan haberde, Türk generalin Alman askerine küfrettiği ifade edildi.

Gazete, Alman Ordusunun iç yazışmalarına dayanarak verdiği haberinde, Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziére’nin de içinde bulunduğu heyetin geçişi sırasında güzergahın kapalı tutulması emrinin verildiğini buna karşın yolu kullanmak isteyen Türk generale, Alman askerleri tarafından izin verilmediği aktarıldı. Gazete, Türk generalin bu duruma sinirlenip araçtan inerek önce askerlere “s…g…” dediğini sonra da saldırdığını öne sürdü. Ayrıca haberde, Alman askerlere küfür ettiği ve saldırdığı iddia edilen generalin ismi de paylaşıldı.

Anka tarafından aktarılan haberde Alman askerin, “Türk komutan bana bağırdı ve saldırıda bulundu. Hiçbir şekilde sinirine hakim olamadı. Komutanın ne ses tonunu ne de bedensel saldırısına karşı koyabildim” dediği, generalin ise konu hakkında bilgi vermediği kaydedildi.

Haberde ayrıca, Alman General Rainer Glatz’ın, karşılıklı bir yanlış anlaşılmanın ortadan kaldırıldığını ve bu hususta gerekli tedbirlerin alındığını söylediği belirtildi.

Olay hakkında Alman muhalefet partileri ise, olayın tekrarlanmaması ve Türkiye’nin özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı