Genel

BM Güvenlik Konseyi bir baskı unsuru olarak kullanılıyor

Suriye’nin BM’deki temsilcisi Beşşar el Caferi bazı ülkelerin, BM güvenlik konseyini baskı unsuru olarak kullandığını söyledi.

Suriye’nin BM’deki temsilcisi Beşşar el Caferi bazı ülkelerin BM güvenlik konseyini baskı unsuru olarak kullanarak, Suriye ve Ortadoğu’daki gayri meşru siyasetleri için BM’yi baskı unsuru olarak kullandıklarını söyledi.

Bazı ülkelerin Ortadoğu bölgesinde sömürgeci siyasetleri yeniden canlandırmak amacıyla çalışmalar yürüttüğünü belirten Beşşar el Caferi, bu siyasetler büyük bir yanlıştır. Rusya ve Çin tutumları sınırlıdır. Rusya ve Çin BM güvenlik konseyindeki dost ülkelerdir. BM güvenlik konseyi, Suriye olaylarıyla ilişkili olarak ikiye bölündü. Çünkü bazı ülkeler, BM güvenlik konseyi sözleşmesine aykırı olarak, kendi siyasetlerini uygulamaya çalışıyorlar. Bu ülkelerde, Suriye’de hâkimiyet hakkının çiğnenmesinin kırmızıçizgi olduğunu çok iyi biliyorlar” diye konuştu.

Beşşar el Caferi açıklamasında, Suriye hükümeti, isyancılar tarafından kuşatma altına alınmış yüzlerce sivilin hayatını kurtarmak amacıyla çalıştığını gibi 23 milyon Suriye vatandaşının haklarını savunmak için de çalıştığını söyledi.

Öte yandan, Almanya dışişleri bakanı Guido Westerwelle de, Kofi Annan planına destek verdiklerini ve Suriye’ye askeri müdahaleye karşı olduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı