Genel

BM Güvenlik Konseyinde gündemi Filistin’den uzaklaştırmak için Suriye’ye cephe açılmaktadır

Suriye’nin Birleşmiş Milletler’deki daimi temsilcisi Beşar el Caferi; özellikle ABD ve İngiltere olmak üzere kimi heyetlerin siyonist rejim İsrail’in suçlarını örtbas etme ve savunmakla birlikte Güvenlik Konseyinde ‘Donkişotlu’ hayali cepheler açma çabalarını çok sert ifadelerle eleştirdi.

Caferi, Güvenlik Konseyinin bugün Ortadoğu’daki durumlara ilişkin düzenlediği oturumda Suriye adına okuduğu beyanda; söz konusu heyetlerin Ortadoğu’daki durumlar ya da Filistin meselesi ile hiç ilgisi olmayan cepheler açmaya çalıştıklarına dikkat çekti. ABD ve İngiltere’nin yanı sıra müttefikleri kimi heyetlerin İsrail’in Filistin halkına yönelik düşmancı tutum ve saldırılarını tırmandırdığı her seferinde gündem ve dikkati dağıtmak amacıyla Suriye’ye karşı cepheler açmaya çalıştıklarına vurgu yapan Caferi; İsrail’in suçlarını örtbas etme ve onu savunmak için gerçekleri çarpıtıp oturum gündemini farklı alanlara çekmeye çalıştıklarının altını çizdi.

Bundan dolayı oturumda Suriye’ye ilişkin saldırılarda bulunanların boş ve saçma sözlerine cevap vermeyeceğini ifade eden Caferi; ‘ılımlı teröristler’ veya ‘genleri düzeltilmiş teröristlere’ destekleriyle bilinen devletlere ilişkin Suriye’nin elinde bol miktarda belge ve kanıtın bulunduğunu ifade etti. Caferi bu devletlerin Suriye hükümetine baskı ve dayatmalarda bulunmak için Suriye ve halkına karşı şiddet, terör ve yıkımı yaymakla birlikte uluslar arası terörü araç olarak kullanmalarının kanıtlarla tespit edilmiş olduğunu söyledi.

Suriye’nin Daimi Temsilcisi Caferi BM’nin iki gün sonra kuruluşunun 70. Yıldönümünü kutlayacağına işaret ederken, fakat BM’nin kurucu babalarının BM misakı ve kanunlarının kimi devletler tarafından ihlal edildiğini, kuruluş amaçları ve ilkelerinin hiç sayıldığını gördükleri bir zamanda kutlanacak bir meselenin olmadığı görüşünde olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu