GenelYemen Gerçekleri

BM: kıtlık 24 milyon Yemen’liyi tehdit ediyor

BM genel sekreteri insani yardımlardan sorumlu yardımcısı dün güvenlik konseyi oturumunda yaptığı açıklamada, kıtlığın 24 milyon Yemenliyi tehdit ettiğini belirtti.

Mark Lowcook Yemen durumunun facia boyutunda olduğuna işaretle, bu ülkenin dünyada en kötü insani krizleri tecrübe ettiğini söyledi.
BM genel sekreter yardımcısı ayrıca Sana uluslararası havaalanının kapalı olmasına işaretle, bu olayın binlerce Yemenli hastanın tedavi fırsatını ve ilaç yardımlarının yapılma imkanını yok ettiğini söyledi.
Yapılan oturumda BM genel sekreteri Yemen özel temsilcisi Matin Griffiths de Sana havaalanının kapalı olmasından esef duyduğuna işaretle, kıtlık ve hastalığın bir çok Yemen vatandaşın hayatını tehdit ettiğini belirtti.
Saldırgan Suudi koalisyon en baştan bu ülkenin hava sahasını kapatarak uluslararası Sana havaalanının faaliyetlerini engellemiştir.
BM Yemen insani koordinatörü Lise Grande yaptığı uyarıda Yemen’de savaşın devam etmesinin bu ülkenin genelinde kıtlığa sebep olacağını belirtmişti.
Suudi Arabistan, Amerika ve bazı ülkelerin desteğinde mart 2015’ten itibaren Yemen’e askeri saldırı düzenleyerek Yemen’e hava, kara ve denizden ambargo uyguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu