Genel

Boris Johnson’dan ABD’ye Zarif tepkisi

İngiltere başbakanı Boris Johnson, ABD’nin İran dışişleri bakanı Zarif’in BM’nin NewYork’taki merkezine gitmesine vize vermemesini eleştirerek bunun diplomatik dışı ve kanunsuz bir girişim olduğunu söyledi.

İngiltere başbakanı, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin uluslararası kanunlara göre BM’nin bu ülkedeki binalarına gelecek olan resmi yetkililere vize vermekle görevli olduğunu  ve buna İran dışişleri bakanı Zarif’in de dahil olduğunu söyledi.

İngiltere başbakanı, İran devrim muhafızlarının Irak’taki ABD üslerine yönelik intikam amaçlı füze saldırısına da eleştiren küstah açıklamasında, Tahran’dan bu girişimlerin tekrarlamamasını istedi.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Adalet Sözcüsü Richard Burgon ise Başbakan Johnson’un sözleri için “acınası bir açıklama” ifadedesini kullandı.

Richard Burgon, “Başbakan, bunun yerine hoyratça savaş tehdidinde bulunan Amerikan Başkanı’na tepki göstermeli” dedi.

Johnson, ABD’nin İran Kudüs gücü komutanı general Süleymani’nin terör yoluyla ABD tarafından şehit edilmesine değinmeksizin, ‘Benim arzum Irak’ın toprak bütünlüğü ve güvenliğinin desteklenmesi için elimizden geleni yerine getirmektir’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu