Suriye Düşmanları

Deyrezzor’da işgalic ABD ve SDG komutanlarının toplantısı yapıldı

ABD liderliğindeki Koalisyon Güçleri komutanları, dün Deyrezzor’un doğusundaki el-Omar petrol sahasındaki askeri üste, SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile görüştü.

YDH- Deirezzor24.net haber sitesinin bildirdiğine göre, Amerikalı komutanlar; Suriye Demokratik Güçleri adlı örgütün liderleri, Dr. Gassan Yusuf ile temsil edilen Deyrezzor Sivil Konseyi liderliği ve Kalkınma ve Koordinasyon Müdürlüğü ile dün gün boyu toplantılar düzenledi; Deyrezzor’un önemli isimleriyle de bireysel görüşmeler yaptı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı da, siyasi bürosu tarafından toplantılarda doğrudan temsil edildi.

SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi, toplantılar esnasında kısa bir süre önce Amerika ve SDG’ye savaş ilan eden Akidat kabilesinin liderlerinden İbrahim Halil Abbud Cad’an el-Hafil’den görüşme talep etti; ama bu talebi reddedildi.

Görüşmelerin ana konusu Deyrezzor’daki güvenlik sorunları ve idari durumdu. Amerikalı komutanların SDG liderleri ve Deyrezzor yöneticileriyle yaptığı bu toplantı, bölgedeki bazı Arap kabilelerinin son zamanlarda ABD işgal güçlerine ve SDG’ye karşı ayaklanmasından sonra geldi.

Öte yandan, ABD ordusunun, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke iline silah ve lojistik malzeme taşıyan bir konvoy gönderdiği bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, ABD ordusu Haseke iline el-Velid sınır kapısından kamyonlar dolusu askeri ve lojistik ekipman getirdi. Lojistik konvoyu, Şeddadi kentindeki ABD askeri üssüne doğru ilerledi. Geçen perşembe de, askeri ve lojistik takviye yüklü 40 kamyonluk bir ABD konvoyu aynı bölgeye giriş yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu