GenelSuriye Dostları

Dış müdahale Suriye’de çözümü baltalıyor

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye krizinin çözümünün Suriyeli ve Suriyeliler aracılığıyla olması gerektiğini söyleyerek yabancı ülkelerin Suriye’nin içişlerine müdahalesinin çözümü baltaladığını belirtti.

Salihi, 20. Afrika Birliği Zirvesi kapsamında düzenlediği ve İran medya organlarının aktardığı basın toplantısında, Suriye’deki krizi çözmeye dönük ulusal diyalogun önemine değinerek krizi çözme amaçlı İran girişimindeki bentlere işaret etti. İran nükleer dosyası konusunda müzakerelerin 5+1 ülkeleriyle sürdüğünü belirtetti.

Salihi, Bağlantısız ülkeler Hareketinin üyesi olması itibariyle ülkesinin Mali’deki krizin çözümüne katkıda bulunmaya ve halka insani yardımlar sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

İstikrarı Sağlayacak Her Girişimi Destekliyor

Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emir Abdüllehyan, yabancı ülkelerin Suriye’nin içişlerine müdahalesinin durumları gerginleştiren temel unsuru oluşturduğunu söyleyerek ülkesinin siyasi çözüm çağrısını yineledi.

Ürdün’ün başkenti Amman’da verdiği demeçte, İran’ın Suriye halkına, özellikle Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın önerdiği çözüm planı başta olmak üzere istikrar ve sükuneti sağlayacak her girişime güçlü desteğini vurgulayan Abdüllehyan, çözüm planı ve İran girişiminin krizin siyasi yollarla çözümlenmesinin temelini oluşturabileceğini kaydetti.

Terörler mücadele ettiğini iddia eden batılı ülkeler ve ABD’nin Suriye’deki terör gruplarını destekleyen ülkelerin başında yer aldığına dikkat çeken İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı, sorumsuz silahlı terör gruplarına sürekli destek vermesi ve silah sunması sonucu Suriye’nin alt yapısını yıktığına işaret etti.

Irak’taki durumlara da değinen Abdüllehyan, İran’ın bazı tarafların başarısızlığını Irak’ın bir kısım bölgelerini istikrarsızlaştırarak örtme çabalarına izin vermeyeceğini bildirerek Irak’taki tüm kesimleri desteklediğinin altını çizdi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı, İran’ın Bahreyn’e müdahale ettiğine ilişkin iddiaları yalanlayarak “bu iddialar doğru olsaydı Bahreyn’deki durumlar daha farklı olurdu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı