Irak Gerçekleri

El Kazimi, Irak’ın yeni Başbakanı olarak göreve başladı

Irak Cumhurbaşkanı tarafından yeni kabineyi kurmak için görevlendirilen el Kazimi, parlamentoya sunduğu kabine listesinin güven oyu almasının ardından düzenlenen yemin töreniyle resmen Irak’ın yeni Başbakanı oldu.
Irak Meclisi, Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi’nin kurduğu hükmet kabinesi güvenoyu verdi.

Yeni hükümetin 15 bakanı güvenoyu alırken, 5 bakan alamadı, 2 bakanlığın oylaması ise ertelendi.

Kabinede Savunma, İçişleri, Maliye, Planlama , İskan ve İmar Spor ve Gençlik, Eğitim, Ulaştırma, Yüksek Öğretim, Sağlık, Elektrik, Çalışma ve Sosyal İşler, Su Kaynakları ve Sanayi Bakanlıklarına önerilen isimler güven oyu aldı.

Yeni kabinede Adalet, Göç ve Göçmenler, Tarım, Ticaret ve Kültür Bakanlığı için gösterilen isimler ise güvenoyu alamadı.Dışişleri ve Petrol Bakanlığı için oylama, aday belirlenmediği için ertelendi.

Başbakan Kazimi ve güvenoyu alan 15 bakan, mecliste yemin ederek görevlerine başladı.

Güvenoyu oylaması sonucu Irak’ın yeni Başbakanı olan el-Kazimi yaptığı açıklamada, meclisin güvenoyu verdiğini belirterek “Halkımızın güvenini kazanmak için çalışacağımı vurgularken bizi destekleyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Irak’ın karşı karşıya kaldığı zorluklara göğüs germek, ülkemizin huzuru, refahı ve egemenliğini korumak için bütün siyasi güçlerin kenetlenmesini diliyorum” dedi.

Irak’ın yeni Başbakanı el Kazimi açıklamasında, Irak topraklarının başka ülkelere saldırı için kullanılmasına izin vermeyeceğini belirtti.

El Kazimi, hükümetinin en önemli görevinin erken ve sağlıklı seçimler için zemin sağlamak olduğunu kaydetti.

Koronavirüs ve ekonomik kriz gibi Irak’ın karşı karşıya olduğu sorunlarına da dikkat çeken Irak’ın yeni Başbakanı, Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların çözümünün hükümetinin en önemli görevleri arasında yer aldığını kaydetti.

Müstafa el Kazimi, hükümetinin planlarını içeren belgeyi oturumun başında parlamentoya sundu. Bu belgede güvenlik teşkilatlarının güçlendirilmesi, ekonomik sorunların takip edilmesi ve yolsuzlukla mücadele gibi 8 madde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu