GenelSuriye Dostları

Emir Abdullahiyan: İran Cenevre-2 Konferansı’na olumlu bakıyor

İslami İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye sorununa barışçı bir yolun bulunması amacıyla yapılması kararlaştırılan Cenevre-2 Konferansı’na İran’ın bakışının olumlu olduğunu söyledi.

Abdullahiyan, dün Tahran’da Avustralya dışişleri bakanlığının siyasi işler genel müdürü Rubilyard’la görüşmesinde, İran’ın Cenevre’de Suriye yönetimi ve muhalifleri arasında yapılacak olan konferansa olumlu bir görüşle baktığını söyledi.

İran’ın her zaman Suriye sorununun siyasi yolla çözümüne ağırlık verdiğini belirten Abdullahiyan, bunun için de bu sorunun barışçı yollardan çözümü üzerinde önemle durduğunu bildirdi.

Abdullahiyan, bölge gelişmeleri karşısında İran’ın tutumuna da temas ederek; İran’ın her zaman sorunların siyasi görüşmelerle halledilmesi ve dış güçlerin müdahalesine son verilmesinden yana olduğunu ve bölge halklarının görüşleri doğrultusunda bölgesel sorunların bölge ülkelerinin kendi aralarındaki işbirliğiyle çözümünün altını çizdiğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Avusturya dışişleri bakanlığı yetkilisi de, Suriye’de mevcut durumdan duyduğu kaygıyı dile getirirken, Cenevre 2 Konferansı’nın İran ve 5+1 grubu arasında nükleer alanda sağlanan başarı gibi bir başarıyla sonuçlanmasını umut etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı