Irak Gerçekleri

Emir Abdullahiyan: Teröristlerin Irak Kürdistanı’nda devam eden silahlı varlığına müsamaha göstermeyeceğiz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Teröristlerin Irak Kürdistanı’ndaki silahlı varlığının devam etmesine ve İran’ın güvenliğine karşı eylemlerine müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Kasım el’Araci ile yaptığı görüşmede, İran ve Irak arasındaki ilişkilerin her alanda genişletilmesine, iki ülke arasındaki işbirliğine vurgu yaparak, güvenlik alanı da dahil olmak üzere bölgeden silahlı teröristlerle mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik ve ayrıcalıklı olduğunu, Irak’ın güvenliğini İran’ın güvenliği olarak gördüklerini vurgulayan Emir Abdullahiyan, ”Irak Kürdistan Bölgesi topraklarının İran’a yönelik terör eylemleri ve tehditleri için bir yer olmasını asla beklemek istemiyoruz.” dedi.

İran dışişleri bakanı, Irak Kürdistan Bölgesi kökenli terörist gruplar ve apartheid ile mücadelede Irak merkezi hükümetinin ve Irak Kürdistan Bölgesi’nin tüm sorumluluğunu talep etti.

Irak Güvenlik Konseyi Sekreteri de bu toplantıda şunları söyledi: ”Irak Anayasası, komşuları tehdit eden kişi ve hareketlerin faaliyetlerine izin vermiyor.”

El-Araci, İran’a karşı herhangi bir güvenlik karşıtı girişimin, merkezi hükümetin ve bölgenin eylemiyle karşılanacağına dair güvence verdi ve ”Irak, İran’ın güvenliğini kendi güvenliği olarak görüyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu