Yemen Gerçekleri

FAO: Dünyada açlık tehlikesi açısından en kötü ülke Yemen

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Yemen’i dünyada açlık tehlikesi açısından en kötü durumdaki ülke olarak ilan etti.

FAO yayınladığı 2019 yılı raporunda, 30 milyonluk Yemen halkının yüzde 39’unun açlıkla karşı karşıya olduğu ve yüzde 85’inin gıdaya ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Dünya Gıda Programının (WFP) “2019 Küresel Gıda Krizi Raporu”na göre, geçtiğimiz yıl açlık tehlikesi ile karşı karşıya olan ülkelerin başında Yemen, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Afganistan, Etiyopya, Suriye, Sudan, Güney Sudan ve Nijerya geliyor.Raporlar, dünyada bazı bölgelerde yaşanan gıda krizinin boyutlarını gözler önüne sererken, nüfus artışı ise kaynakların azalması tehlikesini beraberinde getiriyor.

Avrupa Birliği (AB), BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve BM Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından Brüksel’de, düzenlenen toplantıda açıklanan rapora göre, 2018’de 53 ülkede yaklaşık 113 milyon kişinin akut açlık yaşadı. Bu rakam, 2017’deki 124 milyona göre bir düşüş yaşandığını ortaya koysa da, açlık çeken insanların sayısı hala 100 milyonun üzerinde” dedi.

Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin mart 2015’den beri Yemen’de sürdürdükleri savaş ve bu ülkeye yönelik uyguladıkları abluka nedeniyle Yemen’de son yüzyılın en büyük gıda krizi yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu