Genel

Faysal Mikdat: Teröristler Suriye’ye zehirli maddeler soktu

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Şam’ın Nusra Cephesi teröristleri tarafından kimyasal saldırılar için Suriye’ye zehirli maddelerin ithal edildiğine dair bilgiler sunduğunu açıkladı.

İRİB’in Lübnan El-Meyadin televizyonundan naklen verdiği habere göre, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Şam’ın Nusra Cephesi teröristleri tarafından kimyasal saldırılar için Suriye’ye zehirli maddelerin ithal edildiğine dair bilgiler sunduğuna işaret ederek, “Han Şeyhun” bölgesine Salı günü düzenlenen kimyasal saldırıdan teröristlerle birlikte İngiltere, Fransa, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttu.

Suriye devletinin değinilen bilgileri Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne sunduğunu belirten Mikdat, uluslararası toplumdan da bu cinayetleri gerçekleştiren veya destekleyen tarafları sorguya çekmesini talep edip şu açıklamalarda bulundu: Suriye devleti hiçbir kimyasal silaha sahip değil ve hiçbir zaman bu tür silahları kullanmadı. Ayrıca Suriye devleti kimyasal silahları yasaklama konusundaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmiştir.

Teröristlere bağlı haber kaynakları dün Salı günü, bir kaç savaş uçağının, İdlip’e bağlı Han Şeyhun bölgesine yönelik Sarin gazından farklı kimyasal madde içeren kimyasal bombardımanlar gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı