Filistin

Filistin direnişi, İsrail rejimini sarstı

Filistinli yetkililer, Siyonist rejimin Gazze’deki cinayetlerinin karşılıksız kalmayacağını belirtiyor. Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, işgal rejiminin cumartesi ve pazar günü Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 25 Filistinli’nin şehit olduğunu duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kadre, Gazze’deki bilançoyu açıkladı. Filistinli yetkili, işgal rejiminin Gazze’deki yeni cinayetlerinde şehit sayısının 25’e ve yaralı sayısının 154’e yükseldiğini duyurdu. Şehitler arasında kadın ve çocuğun da olduğu bildirildi.

El Cezire televizyon kanalı, cuma, cumartesi ve pazar günü olmak üzere son 3 günde Filistinli şehit sayısının 29’a yükseldiğini duyurdu.

Filistin direniş güçleri, Siyonist rejimin vahşice saldırılarına karşılık olarak, işgal topraklarındaki muhtelif yerleşim merkezlerine 600’den fazla roket ve füze yağdırdı. Bu saldırılarda onlarca Siyonist öldü ve yaralandı. 

Direniş güçleri ayrıca yeni saldırı sırasında Bedir-3 adlı yeni füzesini görücüye çıkararak, işgal rejimi için meydan okudu.

Direniş grupları ile işgal ordusu arasında iki gün süren çatışmanın ardından iki taraf arasında BM ve Mısır’ın arabuluculuğyla ateşkes sağlandığı bildirildi.

Gazze’deki silahlı gruplardan “Halk Direniş Komiteleri” adına konuşan Ebu Mücahid el-Brim, BM ve Mısır’ın ateşkes için ortaya koyduğu çabaların sonuç getirdiğini, bunun pazartesi sabah saatlerinden itibaren uygulamaya girdiğini söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye de, Filistin direnişinin misillemesinin işgal ordusunun saldırılarının seviyesine bağlı olduğunu söyledi.

Heniyye, sükunetin korunmasının işgal rejiminin saldırılarını durdurmasına ve anlaşmaya uymasına bağlı olduğunu ifade etti.Heniyye, işgal rejiminin anlaşmaya uymamasının ve zaman kazanmaya çalışmasının gerginliğe yol açtığını ve işgal ordusunun cinayetlerinin gerginliği daha da yükselttiğini, başta İzzeddin El-Kassam Tugayları olmak üzere direniş güçlerinin görevini yerine getirdiğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti işgal rejimi İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınadı.

Bu bağlamda İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi yaptığı açıklamada, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Siyonist rejimin Gazze’ye vahşice saldırılarını şiddetle kınayarak, ABD’nin bu rejime sınırsız desteği ve bazı İslam ülkelerinin utanç verici sessizliği eşliğinde Siyonistler’in cinayetinin sonu gelmediğini belirtti.

Lübnan Hizbullah hareketi bir bildiri yayımlayarak korsan İsrail’in Arap dünyası ve Batılı devletlerin suskunluğu sayesinde Gazze şeridine barbarca saldırmasını ve onlarca Filistinliyi şehit etmesini şiddetle kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu