FilistinGenel

Gazze’ye Özgürlük Filosu’na Yunanistan’da sabotaj yapıldı

Gazze ablukasını kırmak için Yunanistan’dan yola çıkmaya hazırlanan 3. Özgürlük Filosu’nun Yunanistan’da sabotaja uğradığı belirtildi.

Gazze ablukasını kırmayı ve yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu’nda bulunan İsrail asıllı İsveç vatandaşı Dror Feiler, “Bir kişinin filodaki gemilerden birine sabotaj düzenlediğini, bu yüzden başka bir gemi bulmak zorunda kaldıklarını” ifade etti.

İsrail’de yayın yapan Arap radyolarından El Şems’e konuşan Feiler, “Yunanistan’dayken, kimliği belirsiz bir kişi gemilerden birinin pervanesine zarar vermeye çalıştı. Kim olduğunu bilmiyoruz ancak bu kişi suyun içine dalarak pervanelerden birine sabotajda bulundu. Bu yüzden başka bir gemi bulmak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Kendilerini durdurmak isteyen karanlık güçler olduğunu belirten Feiler, bu sabotajın 2011 yılında bir Yunan limanından Gazze’ye doğru yola çıkmak isteyen gemiye düzenlenen saldırının tekrarı olduğunu kaydetti.

Feiler, Filotaki aktivistlerin, Gazze’ye doğru yola çıkmalarını önlenmek istediğini bildiklerini ve bu nedenle Yunanistan’ta mümkün olduğunca az zaman harcamaya gayret ettiklerini söyledi.

Öte yandan, Yunanistan’ın Girit adasında olduğu bildirilen 3. Özgürlük Filosu’nun hareket tarihini cuma gününe ertelediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, organizatörler, olumsuz hava koşullarının düzelmesinin beklendiği cuma günü, adı gizli tutulan bir limandan yola çıkmayı planlıyor. Hava koşullarının elverişsiz olması durumunda, bir ertelemenin daha gündeme gelebileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu