Genel

Halil El-Hayye: Altı ay görev yapacak birlik hükümetine Abbas başkanlık edecek

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Halil El-Hayye, bağımsız isimlerden oluşacak geçici ulusal birlik hükümetinin kurulması çalışmaları için uzlaşı toplantılarının gelecek hafta Kahire’de başlayacağını söyledi.

Hükümeti oluşturacak bağımsız isimlerin Hamas ve Fetih hareketleri tarafından birlikte belirleneceğini kaydeden El-Hayye, seçimlere kadar altı ay görev yapacak geçici hükümete Mahmud Abbas’ın başkanlık edeceğini bildirdi.

Hamas Hareketi’nin Cibaliya Kampı’ndaki El-Avde Camii’nde dün akşam (22 Ocak Salı) düzenlediği toplantıya katılan El-Hayye, Filistin uzlaşısının hazırlık ve uygulanma aşamasında olduğunu, Filistin halkının haklarıyla ve direnişin sabiteleriyle çelişmeyeceğini ifade etti.

Fetih Hareketi’yle birçok konuda anlaşma sağladıklarını dile getiren El-Hayye, üzerinde anlaşma sağlanan konuların bu ay sonuna kadar uygulanmasının tamamlanacağını söyledi. El-Hayye, “Bu konuları tamamlar ve teknokratlardan oluşacak hükümeti kurarsak Filistin uzlaşısını gerçekten sağlamış olacağız” dedi.

Hamas lideri, güvenlik dosyasının ise seçimlerden sonra ele alınacağını belirterek, seçimlere kadar görevde kalacak hükümetin memurların idari seviyelerinde değişiklik yapamayacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı