GAZZE

Hamas: Gazze’ye hava yardımları, bölge sakinlerinin ihtiyaçlarının yüzde birini bile karşılamıyor

Hamas Hükûmeti Enformasyon Ofisi Başkanı, Gazze’ye havadan yapılan insani yardımların bu bölge insanları için hiçbir faydası olmadığını, deniz geçidinin açılmasının bir Amerikan projesi olarak Filistin halkına karşı sadece “baskı aracı” olacağını vurguladı.

Hamas Hükûmeti Enformasyon Ofisi Başkanı İsmail el-Sevabete bugün yaptığı açıklamada, Gazze’ye havadan yapılan yardımların hiçbir faydası olmadığını ve bölge sakinlerinin ihtiyaçlarının yüzde birini bile karşılamadığını vurguladı.

ABD ve İsrail tarafından Gazze’de sebebiyet verilen kıtlığı eleştiren Filistinli yetkili, havadan bırakılan yardımların yerine kapıların yeniden açılması ve yardımların sokulmasını istedi.

Bir milyon 200 çocuğun abluka açlık savaşından kaynaklanan vahim durumla karşı karşıya olduğunu söyleyen el-Sevabete, düşman İsrail’e depolanan yardımların Gazze’ye sokturulması için baskı yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Amerikan ve İsrail yetkililerinin hakkında söz ettiği deniz koridoruna ilişkin olarak Hamas yetkilisi, deniz koridorunun açılmasının Filistin milletinin hakkı olduğunu, ancak bunun kontrolünün ABD yönetimi ve İsrail rejiminin elinde olmasını kabul etmeyeceklerini kaydetti.

El-Sevabete, ABD ve İsrail’in bu koridoru, Filistin milletine karşı baskı aracı olarak kullanmak istediğini ve bunun açılmasının sadece Tel-Aviv’in lehine olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu