GenelIrak Gerçekleri

Hasan Kerim el-Kâ’bi: İşgalci ABD derhal Irak’tan çıksın

Irak parlamento başkan yardımcısı dün akşam Amerika elçiliğinin sürekli Irak içişlerine müdahaleye tepkide, Washington’un bir an önce güçlerini Irak’tan çekmesi gerektiğini söyledi.

Hasan Kerim el-Kâ’bi Amerika elçiliğinin Irak içişlerine müdahalesini şiddetle kınarken Amerika’nın Irak’ta komplo peşinde olduğunu belirtti.
Amerika’nın Bağdat elçiliği Çarşamba günü müdahaleci bir girişimde, Necef kentinde kendince “protestocuların bastırılması”na son verilmesini istedi.
Irak’ın çeşitli kentleri bu cümleden Necef son aylarda halkın kamu hizmetleri, işsizlik ve yolsuzluklara itiraz amacı ile gösteriler düzenledi fakat gösteriler son haftalarda şiddete dönüşerek onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu.
Mevcut kanıtlar Irak’ta gösterilerin halk tarafından ve koordinasyonsuz olmadığı, yabancıların müdahalelerde bulunduklarını gösteriyor.
Irak Hizbullah tugayları yaptığı açıklamada Amerika, Siyonist rejim ve aralarında Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin yer aldığı bazı Arap rejimlerin Bağdat’ın siyasetlerine yönelik itirazlarda elleri olduğunu gösterdiğini belirtti.
Irak’ta Amerikan karşıtı duygular, Washington’un direniş eksenine yönelik bir takım hasmane girişimleri ve özellikle komutan Kasım süleymni ve ebu Mehdi Mühendis’e yönelik terör saldırısı sonucu yoğun şekilde artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu