GenelSuriye Dostları

Hasan Ruhani, düzenlenen törenle resmen göreve başladı

İran’da haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Hasan Ruhani, düzenlenen törenle resmen göreve başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesine ilişkin rapor sunan İçişleri Bakanı Mustafa Neccar, “2013 seçimleri İran İslam Cumhuriyeti rejiminin düşmanları için soğuk bir duş oldu ve seçimlerin şeffaflığı ile ilgili tüm şüpheleri geçersiz kıldı” ifadesini kullandı.

Neccar’ın raporunun ardından, Muhammedi Golpayegani, Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanlığının onama metnini okudu. Buna göre Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran halkının oylarını onaylayarak, Ruhani’yi 4 yıllığına İran’ın Cumhurbaşkanlığı görevine atadı.

Ruhani törende yaptığı konuşmada, kendisini İran halkının güvenine ve dini liderin onayına layık gördüğü için Allah’a şükrettiğini söyledi. Ruhani, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri iddia edildiği gibi halk ile rejim arasındaki ayrılığın neticesi olamaz, zira İran halkı uzun yıllar boyunca bu rejime hizmet etmiş birisini seçti. İran halkının onurlu bir yaşam talebinin göstergesi olan bu seçim, dini yönetimin İran’da kurumsallaştığı ve kalıcı olduğu gerçeğini gözler önüne sermiştir.”

Sorumluklarının ekseninde her zaman halkın ümit ve mutluluğunun korunmasının yer alacağını belirten Ruhani, şöyle devam etti:

“Hükümet İslami ahlakın filizlenmesi ve İslamın nurani hükümlerinin korunması için sorumluluklarına vefakar kalarak, halkın taleplerini yerine getirmek için çalışacaktır. Ben daha iyi yaşamak isteyen, fakirlik, yolsuzluk ve ayrımcılıktan uzak durmak isteyen, daha fazla saygı görmek isteyen, özgür manevi ve entelektüel ortamda büyümek isteyen insanların desteğiyle bu ağır sorumluluk meydanına ayak bastım. Toplumumuz hassas bir dönemden geçiyor. Halkın geçim sıkıntısını gidermek ve onlara rahat bir nefes aldırmamız lazım. Hükümetin hedefi her şeyden önce halkın yaşam standartlarını yükseltmek olacaktır.”

Yeni cumhurbaşkanı Ruhani’den sonra konuşan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, devrimden önce sürekli diktatörlük ve zorbalıkla karşı karşıya kalan İran halkının, devrimden sonra dini yönetimi keşfettiğini belirtti.

Törene, Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı ve üyeleri, Anayasayı Koruyucular Konseyi üyeleri, bakanlar, milletvekilleri, yargı erki yetkilileri, üst düzey askerler, şehit aileler, ve yabancı ülke büyükelçileri katıldı.

Hasan Ruhani için mecliste yemin töreni düzenlenecek. Mecliste yapılacak yemin törenine, İran devriminden sonra cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni için ilk kez davet edilen yabancı ülke devlet başkanları, dışişleri bakanları ve temsilciler de iştirak edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu