GenelSuriye Dostları

Hizbullah: Şam’daki saldırı ABD’nin ikinci adımıdır

Suriye’nin başkenti Şam’da gerçekleşen bombalı saldırıyı “terörist eylem” olarak tanımlayan Hizbullah, ABD’ye işaret etti.

Cuma günü gerçekleştirilen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bombalı saldırı üzerine Hizbullah tarafından yapılan açıklamayı sunuyoruz:

“Şam’ın göbeğinde gerçekleşen bu terör eylemi, başta Amerika olmak üzere, bölgeden nemalanmayı hedefleyen şer odaklarının, bölgede uygulamış olduğu yeni eylem planının bir parçasıdır.

Cuma sabahı, Suriye’nin başkenti olan Şam’ın tam ortasında gerçekleşen terör eylemi, az önce de ifade edildiği gibi, bölgede kontrolü eline almak isteyen Amerika gibi şer odaklarının planlarının ikinci adımını oluşturmaktadır. Bu eylem, Suriye’nin bölgede Siyonist rejime karşı çıkmasının ve direnişe her zaman için destek olmasının adeta bir cezalandırılışı niteliğindedir. Bu şiddetli saldırıdan da anladığımız üzere, bölge üzerindeki hedef, “güvenliğin, istikrarın, ülkenin konumunun ve dünya üzerindeki rolünün fesadıdır.

Kutsal bir günde yapılan bu bombalı saldırı, birilerinin Suriye’deki hedefinin, ülkedeki krizi çözmek değil, sorunu bölgesel olmaktan çıkarıp, uluslar arası bir hale getirmek olduğunun çok açık bir delilidir. Ve bu iddianın en büyük delillerinden biri de bu saldırıyı gerçekleştiren güçlerin hiçbir reform girişimini kabul etmemesi ve ülkede akan kanı durdurmaktan ziyade, akan kana yenilerini eklemeleridir.

Hizbullah, bu terör eylemini şiddetle kınamaktadır. Bölgede ısrarla fitne çıkarılmaya çalışılmasından ve bu gibi saldırılardan da anlıyoruz ki, bu işte de Amerika’nın parmağı vardır. Amerika, sayılı günler önce yenilgisini de kabul ederek, zelil bir biçimde Irak’ı terk etmiştir. Dolayısıyla Washington başına gelen hezimeti telafi edebilmek için Suriye’deki saldırılarını artırıyor ve bölge halkının kendi kendini yönetme ihtimalini engellemeye çalışarak, kendi hâkimiyetini kabul ettirmeye gayret ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı