GenelÖne Çıkanlar

Hüseyin Murtaza: ÖSO’nun İŞİD ve el-Nusra ile çatışmasının perde arkası

ÖSO ile İŞİD ve el-Nusra arasındaki çatışmaları şiddetlendirmedeki amaç nedir?

Gerçekte bu gruplar Suriye’deki faaliyetlerine başladıkları ilk günden silahlara sarılarak cinayet ve katliamlar işlemişlerdir. Bundan dolayı bu grupların isimlerinin İŞİD ve el-Nusra yâda ÖSO olması bir şeyi değiştirmemektedir.

Suriye’nin kuzey bölgelerindeki çatışmaların meydana gelmesi aslında, Özgür Suriye Ordusunun imajını düzeltmek, kamuoyu yanında ÖSO’nun tekfircilerle savaştığı izlenimi bırakmak, tekrar silahlandırılması ve Cenevre 2 konferansında muhalifleri temsil etmesi için çabalamaktır.

el-Alem kanalı Suriye bürosu müdürü “Hüseyin Murtaza” kaleme aldığı makalesinde, Özgür Suriye Ordusu adlı terör örgütünün diğer Irak ve Şam İslam devleti ve el-Nusra adlı tekfirci örgütlerle savaşının gizli boyutlarını ele almaktadır.

“Hüseyin Murtaza” makalesinde şunları dile getirmektedir: Cenevre 2 konferansına yaklaştığımız şu günlerde, tekfirci ve vahhabi terör örgütleri arasındaki çatışmalar şiddetlenmiştir. Gerçekte bu gruplar Suriye’deki faaliyetlerine başladıkları ilk günden silahlara sarılarak cinayet ve katliamlar işlemişlerdir. Bundan dolayı bu grupların isimlerinin İŞİD ve el-Nusra yâda ÖSO olması bir şeyi değiştirmemektedir. Bu tekfirci terörist gruplar sadece kendi tekfirci mahiyetlerinden kaçmak, Arap ve uluslararası kamuoyunu kandırmak için kendilerine aldatıcı ve çekici unvanları takmaktadırlar.

Irak’ta Ebu Mus’ab el-Zerkavi’nin öldürülmesinden sonra, İŞİD adı gündeme geldi ve bu grup üyelerinin, bazı kaynaklarca Amerika ve Arabistan istihbarat servislerinin uşağı olduğu vurgulanan “Ebu Bekir el-Bağdadi”ye lider olarak biat etmesiyle “Irak ve Şam İslam Devleti İŞİD” şekillendi.

İstihbarat raporlarından yayınlanan bilgilere göre, gerçekte Amerika’nın kuklası olan el-Bağdadi Amerika’ya hizmet ettikten bir müddet sonra Arabistan istihbaratına çalışmaya başladı ve Amerikalıların 2011 yılında el-Bağdadi hakkında dakik ve detaylı bilgiler sunan kişiye 10 milyon dolar ödül belirlemesinden sonra ünü arttı.

İstihbarat bilgilerince el-Bağdadi ve yanındaki 8 kişinin Ebu-Gureyb zindanından kaçırılma olayı önceden tasarlanmıştı; zira zindanın farklı bölgelerinde bulunan kamera kayıtları silinmiş, hapishane kilitleri de sanki zindan dışından birileri tarafından açılmışçasına hiç zorlanmadan basitçe kırılmıştı. Geneli el-kaide mensubu 850 mahkûm kaçarak daha sonra Suriye’de aşiret ve mezhep savaşını şiddetlendirmek için İŞİD’e katılmıştır.

Bazı kaynaklara göre, Suriye büyükelçiliğine atanan Amerika’nın eski Irak büyükelçisi Robert Ford İŞİD’in şekillenmesinde önemli ve etkili bir rol oynadı.

Daha sonra silahlı grupların desteklenmesi noktasında Amerika ve Arabistan arasında ihtilafların meydana gelmesiyle, Suudi Arabistan’ın İŞİD’in şekillenmesinde ifa etiği rol ifşa oldu. Ama Amerika ve Arabistan tarafından farklı unvanlarla Suriye’ye terörist gönderme eylemi hep devam etti.

Suudi Arabistan’la irtibatlı olan medyalar Amerika ve Avrupa ile anlaşarak “Özgür Suriye Ordusu”nun çok yakında İslam devleti kurmaya çalışan el-kaidecilerle savaşacağı haberini verdiler. Bu tür tebligatların amacı ÖSO’nun laik, inisiyatifleri eline alacak güçte ve tekfircilere ve İhvan’a rağmen Cenevre 2’ye gidebilecek grup olarak tanıtmaktı.

Suriye’nin kuzey bölgelerindeki çatışmalar aslında, Özgür Suriye Ordusunun imajını düzeltmek, İslam cephesi adıyla yeni bir grup oluşturmak ve nihayetinde ise kamuoyunu tekfirci gruplarla savaşması için bu tür gruplara ihtiyaç duyulduğuna inandırmak ve ÖSO’nun Cenevre 2 konferansında muhalifleri temsil edebileceğinin kabul edilmesini sağlamaktır.

Ayrıca batılı ülkeler, binlerce tekfirci Avrupa vatandaşının Suriye’ye girdiğini ve öldürücü silahlarla geri döneceği tehlikesini çok iyi anlamaktalar ve bunlardan kurtulmak için ÖSO yöntemiyle savaşmaktan başka bir alternatifleri olmadığına inandıklarını unutmamamız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı