GenelSuriye Dostları

İki İran Gemisi, Suriye’nin Tartus Sahillerine Yanaştı

İran Haber Ajansı’nın Reuters’den aktardığı habere göre; iki İran gemisi Mısır Silahlı Kuvvetleri ile gerekli koordinasyonu sağladıktan sonra Süveyş Kanalı’ndan geçtiler.

Reuters’in bu haberinde, söz konusu iki İran gemisinin istikametinin Suriye’nin doğusundaki Tartus sahili olduğı açıklanmıştı.

Mısır’ın Elyom-ülsabe gazetesi de bugünkü denizcilik bilgilendirme kaynaklarından aktardığı habere göre, Süveyş Kanalı’ndan geçen bu iki İran gemisi 17 Şubat 2012 Cuma günü Suriye’nin Tartus kıyılarına yanaştılar.

Elyom-ülsabe gazetesinin bu haberinde ayrıca, bu iki İran gemisinin İran ve Mısır askeri otoriteleri arasındaki işbirliği neticesinde Süveyş Kanalı’ndan geçtiğine işaret edilerek, İran’ın geçen yıl Suriye ile denizcilik eğitimi alanında bir işbirliği anlaşması imzaladığı da belirtiliyor.

Gazetenin bu haberinde; İslami İnkılap Zaferi sonrasında İran gemilerinin Süveyş Kanalı geçişleri ile ilgili bir hatırlatma olarak; geçen yıl 17 Şubat günü (Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden altı gün sonra) iki İran gemisinin 1979 yılından sonra ilk kez Süveyş Kanalı’nı geçtiklerine de işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı