GenelIrak GerçekleriSuriye Dostları

İmam Ali Hamaney: İran Irak’a hiçbir yardımı esirgemeyecektir

Dünya müslümanlarının ve mustazaflarının rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bölgedeki mevcut durumun, bazı ülkelerin Suriye konusundaki sorumsuzca politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi.
İmam Ali Hameney’in bürosundan yapılan açıklamaya göre Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi kabul eden İmam Ali Hameney, İran’ın Irak’a hiçbir yardımı esirgemeyeceğini söyledi.

İmam Ali Hamaney, “Irak da dahil olmak üzere bölgedeki mevcut duru, bölge dışı güçle ile bazı bölge ülkelerinin Suriye’deki sorumsuz politikalarının bir sonucudur. Biz Irak hükümeti ile gençlerinin terörizme karşı galip gelebileceğine ve yabancıların askeri varlığına ihtiyacının olmadığına inanıyoruz” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetini de tıpkı diğer Irak hükümetlerini olduğu gibi destekleyeceklerini belirten İmam Ali Hameney, Irak’ın temel önceliğinin güvenlik olduğunu vurguladı ve “Şu an bölgedeki şartlar bölge ülkelerinin güvenliklerinin birbirinden ayrı düşünülmesine imkan vermemektedir. İran, bir kardeş ve komşu ülke olan Irak’ın güvenliğini kendi güvenliği olarak görmektedir” diye konuştu.

Irak’ın daha önce uyguladığı Suriye’ye giden teröristlere izin vermeme politikasının doğru olduğunu belirten İmam Ali Hameney, IŞİD’le mücadele konusuna da değinerek bu konuda söylenen şeyleri dürüst bulmadıklarını ve bu konunun sadece bölge ülkeleri tarafından çözülebileceğini söyledi.

İmam Ali Hameney, Irak hükümetinin tüm etnik ve mezhebi kesimlere yer vermesinin doğru bir politika olduğunu vurgulayarak “Irak; Şii, Sünni Arap Kürt ayrımlarının anlamsız olduğu bir coğrafyadır. Meseleye taraf olanlar da her kesim de bu konuya dikkat etmeli ve birlik ve bütünlüğe aykırı adımların bu ülkenin yararına olmayacağını bilmelidir” dedi.

Irak’taki hükümetlerin demokratik yollarla ve halkın seçimi ile iktidar olduğuna dikkat çeken İmam Ali Hameney, “Bazıları Irak’ta ve bölgede böylesi bir şeyin gerçekleşme imkanını kabul etmek istemiyor. Ama bu gerçekleşti ve Irak hükümeti bu gücü bir kazanım olarak korumalıdır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı