GenelSuriye Dostları

İmam Seyyid Ali Hamaney: Suriye ve Irak’taki acı olaylarda ABD’nin parmağı var

Resmi bir ziyaret kapsamında Tahran’a gelen İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve beraberindeki heyet bugün akşam saatlerinde Dünya Müslümanları ve Mustazaflarının rehberi İmam Hamanei’yle görüştü.
Bu görüşmede İran ve İsveç’in sahip olduğu büyük potensiyellere işaret eden İmam Hamanei, “İki ülke arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesini olumlu karşılarız. Bu bağlamda imzalanan bütün anlaşmaların da hayata geçirilmesini temenni ederiz” dedi.
İran-İsveç işbirliğinin mevcut potensiyellere rağmen çok yüksek bir seviyede olmadığını ve bunun arttırılması gerektiğini vurgulayan İmam Hamanei, “İsveç’in İran’la ilişkileri eskilere dayandığı için bu ülke halkımız arasında iyi bir isimle anılır olmuştur. Tabii ki ülkelerin birbirine yönelik hoşgörülü tavrı ilişkilerin geliştirilmesi için iyi bir zemin hazırlar” beyanında bulundu.
Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, bazı Avrupalı devlet yetkililerinin Tahran’a düzenledikleri ziyaretlere değinerek, “Şahsınızı sözlerini gerçekleştirebilecek biri olarak tanıyoruz. Dolayısıyla da anlaşmaların sadece kağıt üzerinde kalmaması için bir yaklaşım sergilemenize dair beklentimiz vardır” ifadelerini kullandı.
İsveç’in BM Güvenlik Konseyi’ne üyeliğini İran’ın olumlu karşıladığını belirten İmam Hamanei, “BM Güvenlik Konseyi, bazı güçlerin mahpusu olan önemli bir kapasitedir. Lakin yapıcı bir rol oynamakla çifte standartlara karşı çıkılabilir” dedi.
Bölgedeki sorunların bazı güçlerin müdahalesinden kaynaklandığını ifade eden İmam Hamanei, “Amerika ve bazı Avrupalı güçlerin Suriye ve Irak’ta yaşanan acı olaylarda parmağı vardır. Bu nedenle de bölge halkının söz konusu güçlere yönelik olumlu bir bakış açısı yoktur” şeklinde konutşu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı