Suriye Düşmanları

İngiltere’den itiraf: İran’a silah yaptırımı konusunda ABD ile ihtilaf içindeyiz

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, dün bu ülkenin parlamentosunda yaptığı konuşmada, İnglitere’nin nükleer anlaşma konusundaki tutumunun çok açık olduğunu söyledi.

İngiltere dışişleri bakanı, Amerika’nın İran’a karşı Tetik Mekanizması’nı yürürlüğe geçirme konusunda aldığı karara da tepki göstererek bu konuda da Amerika ile aynı düşünmediklerini söyledi.

Bilindiği gibi Amerika, BM Güvenlik Konseyi oturumunda İran’la ilgili silah yaptırımının uzatılması konusundaki oylamada ağır hezimete uğramasının ardından İran’a karşı Tetik mekanizmasını yürürlüğe geçirme kararı almış ve bu doğrultuda İran’a yönelik daha önceki BM yaptırımlarının geri getirilmesini istemişti.

Amerika’nın bu yönde aldığı tek yanlı karara başta Rusya ve Çin olmak üzere ülkelerin geneli karşı çıkıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ayrıca İran’da tutuklu İran asıllı iki İngiliz uyruklu kişiyle ilgili olarak da İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’le konuştuğunu söyledi.

Raab, ayrıca İran’da İslam inkılabından önce İngiltere’nin İran’a silah satışıyla ilgili aldığı ön ödeme olan 400 milyon poundluk borcunun da görüşüldüğünü söyledi.

Bilindiği gibi İngiltere, İran’da İslam inkılabının zaferinden sonra daha önce İran’la imzaladığı anlaşmayı çiğnemiş ve İran’a anlaşma kapsamındaki silahları ve tankları teslim etmekten kaçınmış ve bunun yanısıra anlaşmayla ilgili olarak aldığı ön ödeme 400 milyon poundu da vermemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu