GenelSuriye Dostları

Irak başbakanı: Gösteri meydanları fitne merkezine dönüştü

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, el-Enbar halkıyla görüşmeye ve sorunlarını dinlemeye hazır olduğunu ancak ülkede kriz çıkarılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

El Meda Press haber ajansının bildirdiğine göre Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, bugünkü haftalık konuşmasında teröre ve terörü destekleyen kesimlere sert mesajlar verdi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, “Irak ordusu, her herde ve tüm Irak halkının hizmetindedir. Bu ordu belli bir kesimin değil tüm Iraklıların ordusudur. Kimsenin bölücülük ve ayrılıkçılık yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

El Enbar halkını ve aşiretlerini terörle mücadele konusunda Irak ordusuyla işbirliği yapmaya çağıran Başbakan Maliki, “Bugün artık el-Enbar halkı açısından gösterilerin yapıldığı meydanların fitnecilerin toplandığı merkezler haline geldiği konusunda hiçbir şüphesi kalmamıştır” dedi.

Başbakan Maliki, el-Enbar halkıyla görüşmeye ve istişare etmeye hazır olduğunu belirterek hükümetin yeniden kriz yaratmaya çalışanlara fırsat vermemekte kararlı olduğunu söyledi.

Bazı siyasi grupların Irak ordusunun el-Enbar’a girişine tepki göstermesini eleştiren Maliki, Arap ülkelerinin liderlerinden de mezhepçiliği kışkırtan fetvalar verilmesini önlemesini istedi.

Maliki, “Ben el-Enbar’daki kardeşlerimle görüşmeye ve istişare etmeye hazırım; ama bunlar başka yerlerden oraya gelen kişiler değil gerçekten el-Enbar’da yaşayan kişiler olmalı” dedi.

El-Enbar’da yasa dışılığa ve isyana karşı olanlarla el ele vermeye hazır olduklarını belirten Maliki, kargaşa çıkararak ülkede bunalıma neden olanlarla görüşmeyeceğini söyledi.

Maliki, “bazıları Irak ordusunun el-Enbar’a girmesine karşı çıkıyor. Onlara şunu söylüyorum: Bu Irak ordusudur yasalar, bu ordunun Irak’ın her yerine girmesine izin verir. Ordu, Irak’ın tüm kentlerinde ve bölgelerinde bulunmaktadır. Ordu, başbakanın şahsının değil, Irak’ın ordusudur. Ordu, bulunması gereken her yerde bulunmaya devam edecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı