Genel

Irak ve Suriye’ye El Kaide teröristlerin saldırdığının kesin delilleri mevcuttur

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari; Suriye’de terör eylemlerinde bulunmak için Kaide terör örgütünden fanatik silahlıların iki ülke arasındaki sınırlardan geçtiklerine ilişkin Irak’ın elinde kesin ve kanıtlı bilgilerin bulunduğunu belirtti.

Zebari düzenlediği basın toplantısında; Kaide terör örgütünde eylem elebaşlarının Suriye ile ırak arasındaki eski kaçakçılık geçitleri aracılığı ile iki ülke arasında gidip geldiklerini söyledi. Suriye’de terör eylemlerinde bulunmak için bu ele başlarının silah ve yardım taşıdıklarını belirten Zebari; Kaideli intiharcılar ve yabancı teröristlerin Suriye ve Türkiye arasındaki gizli kaçakçılık geçitlerinin yanında iletişim halkalarını bildiklerini ifade etti.

Zebari; Kaide teröristlerinin Irak’tan Suriye’ye planlı ve organizeli bir şekilde yapıldığını söyledi.
Irak’ın komşu ülkelerde fanatik grupların bulunması ve bu grupların tabana sahip olmalarından endişeli olduğunu ifade eden Zebari; Kaide Örgütü elemanlarının fanatiklerden oluşan gizli bir şebeke aracılığı ile bir birleriyle temas kurduklarına işaret etti.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari; ülkesinin Suriye ile 680 km uzunlukta olan sınırları boyunca güvenlik icraatlarını yoğunlaştırdığını ifade etti.

Bu arada Kaide Örgütüne tabi olarak Nusra Cephesi olarak bilinen fanatik bir grup; Suriye’de meydana gelen ve bir çok masum insanın kurban gitmesine yol açan bir dizi terör eyleminin sorumluluğun üstlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı