GenelIrak Gerçekleri

Irak’ın Bakuba kentindeki camiye saldıran üç terörist yakalandı

Geçtiğimiz cuma günü Irak’ın Bakuba kentindeki Musab nin Umeyr camisine düzenlenen ve 70’ten fazla kişinin ölümüne neden olan saldırının sorumluları yakalandı.

Irak’ın Nun haber ajansının bildirdiğine göre Diyala Valisi, geçtiğimiz Cuma günü Musab bin Umeyr camisine saldırı düzenleyen 3 teröristin yakalandığını açıkladı.

Diyala Valisi Amir el-Mecmai, yakalanan 3 teröristin adlarının ‘Munir Mezher Hacim Sultan el-Zerkuşi’, ‘Saddam Mezher, Hacim Sultan el-Zerkuşi’ ve ‘Salim Mezher Hacim Sultan el-Zerkuşi’ olduğunu belirterek bu kişilerin Zerkuş kabilesine mensup olduğunu açıkladı.

Camideki 70’ten fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının tüm faillerinin yakalanması için çalışmaların sürdüğünü belirten Diyala Valisi, cinayeti soruşturan araştırma komisyonunun da çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz Cuma günü Diyala ilinin merkezi Bakuba’daki Musab Bin Umeyr Camisine motosikletlerle saldıran teröristlerin açtığı ateş sonucu camideki 70’ten fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Görgü tanıkları camiye ateş açılmadan önce iki canlı bombanın intihar saldırısında bulunduğunu ifade etmişti.

IŞİD ve IŞİD’le işbirliği yapan gruplar, saldırının Asaibu’l Hak adlı bir Şii milis grubu tarafından gerçekleştirildiğini iddia ederken, saldırının IŞİD’e biat etmeyi reddeden Sünni aşiretleri cezalandırmak için gerçekleştirildiği de öne sürülüyor.

Asaibu’l Hak cami saldırısıyla ilgili kendisine yöneltilen suçlamayı reddederek saldırıyı kınamış, Mukteda Sadr da saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söylemişti.

Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi, Musab bin Umeyr camisine düzenlenen terörist saldırıyı kınamış ve olayın araştırılması için bir komisyon görevlendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu